Staré dopravní hračky ukazuje Dům dějin Holýšovska

6. červenec 2017

Vzducholoď na hodinový strojek nebo lokomotivu poháněnou parním strojem můžete vidět na nové výstavě v Domě dějin Holýšovska na Domažlicku. Nejstarší kousky bavily děti zadob Rakousko-Uherska.

Novou letní výstavu představuje návštěvníkům Dům dějin Holýšovska v Holýšově na Domažlicku. Ukazuje dopravní hračky nejen z minulého století. Cílem bylo zachytit vývoj dopravních hraček od konce 19. století až po čtyřicátá a padesátá léta 20. století. Nejstarší exponáty tak pocházejí z období Rakousko-Uherska.

„Jednou z těch nejstarších je třeba ten vláček, co tady máme vystavený na kolejišti, který je ještě na parní pohon, takže klasicky se tam do něj rozdělal oheň a pára ten vláček poháněla. To opravdu jezdilo," vysvětlil vedoucí Domu dějin Holýšovska Josef Hais.

V expozici jsou k vidění hračky jednoduché, ale také hodně důmyslné a některé kombinují oboje.

„Velice zajímavá, ač velice jednoduchá, je tady ta námořní bitva. Je to vlastně loď, která je poskládaná z takových dřevěných dílů a k ní je ponorka. Ta je natahovací na péro, strčí se do ní torpédo. Loď má takový červený kolík a do toho se děti trefovaly tím torpédem. Když se do toho trefily, tak rozhodily všechny ty díly, co na té lodi byly a loď vlastně jakoby explodovala," popsal hračku Josef Hais.

K vidění je funkční telegraf i oblíbený Igráček

Hračky jsou umístěné ve skleněných vitrínách. Je mezi nimi také například vzducholoď na hodinový strojek a nechybí ani hračky železniční. Výstava ukazuje nejen různé lokomotivy a vagónky, ale také vybavení pro výpravčí, štípací kleště pro průvodčí, malý strojek na označování jízdenek a ukázku telegrafu, který je ještě funkční.

Uprostřed výstavní místnosti pak stojí velký stůl, na kterém jsou rozloženy součástky z Merkura a dalších stavebnic, kde děti mohou i tvořit a vyrábět vlastní dopravní hračky. Výstavu doplňují také kdysi populární Igráčci.

„Myslím, že tady za povšimnutí ještě stojí i ukázky Igráčků, kteří se vyráběli. Je tady taková ta základní řada, zedník, dopravní policista, tehdy příslušník VB, tesař a další Igráčci z různých zaměstnání," vyjmenoval Hais.

Igráček jako zedník

Některé z vystavených exponátů jsou velmi staré a je to na nich i vidět. Není to ale náhoda, tvůrci výstavy chtěli ukázat, jaký je rozdíl mezi hračkou v původním stavu a následně hračkou opravenou a očištěnou.

„Máme tady starší tramvaj, která je v tzv. nálezovém stavu. Ta kabinka už byla tak ohnutá, že už nešla spravit, tak jsme se rozhodli to sem dát, aby lidé viděli, jak se ty hračky opravují a viděli i tu tramvaj, jak vypadá, když ji sběratel nalezne někdy na půdě nebo třeba ve sklepě a potom po takovém tom klasickém očištění," popsal myšlenku Josef Hais.

Výstava dopravních značek v Domě dějin Holýšovska je návštěvníkům přístupná každý pracovní den kromě pondělí, a to až do 3. září. Otevřeno je od 13 do 17 hodin.

autoři: Směna ČRo Plzeň , mkl
Spustit audio