Stát se na pár hodin egyptologem? V Blovicích je to možné

6. červenec 2017
Pyramidy v Gíze

Originální program nabízí dětem otevřené dílny Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Zavedou je mezi egyptské pyramidy, do prostředí staré školy nebo do života dávného zámeckého parku.

Hledat vykopávky v písku nebo restaurovat egyptské reliéfy, to je možné v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích. Každé úterý až do poloviny srpna tam budou pořádat otevřené dílny na různá témata.

Dílny jsou vhodné pro předškoláky a také pro žáky základních škol nebo víceletých gymnázií. První dílna s názvem Expedice Egypt děti přenesla do daleké africké země, kde si mohly zahrát například na restaurátory.


Podrobnosti o aktuálních otevřených dílnách Muzea jižního Plzeňska v Blovicích najdete zde.

„Máme asi tři typy reliéfů. Děti jako správní egyptologové si je upraví, zrestaurují nebo vymalují a pak si je můžou odnést domů, jako že byli v Egyptě," popsala mluvčí Muzea jižního Plzeňska v Blovicích Monika Bechná.

Dílna trvá dvě hodiny a během té doby se její účastníci dozvědí základní fakta o starověkém Egyptě. Naučí se, kdo to byl faraon, co je to nekropole, pyramida a proniknou také do zvláštností posmrtného života.

Potom si děti zahrají na egyptology, najdou si jednu vykopávku, rozluští egyptský nápis, zrestaurují jeden egyptský reliéf a ten si pak také mohou odnést domů.

Téma Egypt ale není jediné, které v Blovicích nabízejí

„Kromě egyptské dílny máme dílnu Svatá Anna, chladna z rána, která je navázaná na výstavu Poutní místa. Pak máme dílnu věnovanou dětství v zámeckém parku. To znamená, budeme se inspirovat hrami zámeckých knížecích dětí," doplnila Monika Bechná.

Už na konci července bude možné zúčastnit se dílny navázané na expozici Stará škola, kde se děti dozvědí, jaké byly odměny, hry a také tresty ve staré škole. V srpnu pak začnou také spíše literární otevřené dílny, které budou pracovat s odkazem Oppera de Blowitz, blovického baron Prášila.

Spustit audio
autoři: Směna ČRo Plzeň, Martina Klímová