Stát se rybářem není jen tak, musíte složit zkoušku z rybářských vědomostí
Nestačí jen pořídit si rybářské náčiní a vyrazit k vodě. Abyste se mohli věnovat koníčku rybaření, potřebujete rybářský lístek a platnou povolenku k lovu. K jejích získání je nutné uspět ve vědomostním testu.
„V místní organizaci Českého rybářského svazu musíte úspěšně absolvovat test. Poté vám tato organizace vystaví osvědčení o splnění kvalifikačních předpokladů pro vydání rybářského lístku. S osvědčením zajdete na obecní úřad obce s rozšířenou působností podle svého trvalého bydliště, kde vám vydají rybářský lístek. A potom si můžete od Českého rybářského svazu koupit povolenku k lovu ryb,“ popisuje složitou cestu k rybaření Ing. Hynek Dort, rybářský technik ze Západočeského územního svazu Českého rybářského svazu.
Testu rybářských znalostí se podle něj nemusíte obávat: „Rybářské zkoušky nejsou složité, jde o 25 otázek, správnou odpověď vybíráte z několika možností. Správně musíte mít 12 odpovědí. Na www.rybsvaz.cz najdete vzorové testy, které si můžete vyzkoušet nanečisto. Je třeba znát rybářský řád, platná pravidla pro lov ryb, umět určit druhy ryb apod.“
Od jakého věku musí mít rybářský lístek a povolenku také děti? Je nezbytné, aby i ony zvládly vědomostní test? Poslechněte si celý pořad Co vás zajímá s Hynkem Dortem ze Západočeského územního svazu Českého rybářského svazu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.