Status Quo patří k nejdéle fungujícím kapelám na světě

20. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rick Parfitt a Francis Rossi při vystoupení Status Quo na festivalu Pause Guitare v jihofrancouzském Albi 9. 7. 2015

Skupina Status Quo nabídla od roku 1968 svým fanouškům 33 studiových alb a více než 60 hitů. Tedy více než jakákoliv jiná rocková skupina.

Ale co mě vzali do armády, já jsem tam a ty si tady, nejde nám to dohromady … – to zpívá Karel Štědrý v písničce Hospoda, v české verzi staré anglické lidovky z 19. století - There Is a Tavern in the Town. Holandské sourozenecké duo Rob a Ferdi Bollandovi pojali v r. 1981 účast v armádě vážnějším způsobem a jejich verze skladby In the Army Now, hlavně v maxisinglové podobě, se stala úspěšnou i na českých diskotékách. V r. 1986 si ji vypůjčila kapela Status Quo, proslavená díky hudebnímu stylu blízkému černošské hudbě  boogie woogie.

Skupinu Status Quo založili v Londýně v roce 1962 Francis Rossi a Alan Lancaster. V 60. letech se proslavili originální tvorbou, která se postupem času díky novým trendům v hudbě stala tvrdší a komerčně úspěšnější. Bohužel ale zapadli do jakéhosi stále stejného až kolovrátkového zvukového soundu. A tak, když v r. 1978 vydali skladbu Again and Again, česky Znovu a znovu, mnohé hudební časopisy posměšně psaly, že další skladba se bude dozajista jmenovat Znovu a znovu a znovu. Natočení skladby In the Army Now v osmdesátém šestém roce se tak stalo nejen vítaným oživením repertoáru, ale i velkým komerčním úspěchem.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.