Stavbou roku Plzeňského kraje je administrativní budova v Plzni

9. září 2020 09:22

Novostavba administrativní budovy Konplan na Borských polích v Plzni a bydlení v samostatných rodinných domech se zahradou nazvané Lokalita Bolevec v Plzni jsou Stavbami roku 2019 Plzeňského kraje. Vítěze 17. ročníku soutěže vyhlásila porota v úterý večer v Plzni.

Do soutěže se letos několika kategoriích přihlásilo 37 novostaveb, rekonstrukcí budov, nových sportovišť, veřejných prostor či dopravních staveb. Počet přihlášených byl nejvyšší za posledních osm let. Porota vybrala 19 nominací, z nichž vzešli vítězové. Administrativní budova Konplan si titul odnesla za originální návrh a přesvědčivou realizaci. Podle poroty objekt vyniká fasádou tvořenou kovovými lamelami, které jsou místy prolomeny ostrůvky zeleně.

Rodinné domy Lokalita Bolevec

„Cenu jsme udělili za suverénní architektonický počin, jenž, i díky svým urbanistickým kvalitám, výrazně překonává měřítko regionu," komentoval volbu člen odborné poroty Petr Klíma. Objekt Konplan zároveň vyhrál v hlasování veřejnosti. Druhou stavbou roku je Lokalita Bolevec, kde rozmístění rodinných domů na okraj pozemků nahrazuje 3,5 metru vysoké protihlukové stěny, které by tu jinak musely vzniknout. „Ocenili jsme zejména originální schéma zástavby a výrazově čistou soudobou architekturu, která dokázala navázat na půvab starých statků a usedlostí," uvedl předseda poroty Miloslav Michalec.

Knihovna s nápaditým řešením zahrady

Cenu poroty dostala nová knihovna ve Spáleném Poříčí za doplnění nové stavby do celkového kontextu historické zástavby a čestné uznání poroty získala rekonstrukce mateřské školy v Klenčí pod Čerchovem. Porota vyzdvihla hlavně nápadité řešení zahrady s herními a zážitkovými prvky z přírodních materiálů, které využívají dešťovou vodu.

Železniční most Pňovany-Bezdružice.jpg

Cenu hejtmana Plzeňského kraje si odnesla za invenční technické řešení rekonstrukce historického mostu a doplnění atraktivní lávky na trati Pňovany - Bezdružice. Cena primátora města Plzně připadla Bytovému domu Sylván v Plzni. Také Cenu Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji získala stavba určená pro bydlení.

Kvalita se cení

„Bytový dům v Radyňské ulici si cenu zasloužil zejména za to, jak se svým netradičním řešením vymezuje vůči často banálnímu pojednání fasád zateplovaných domů. Zvenčí překvapuje syrovými plechovými deskami s rezavou patinou a přitom zapadá do kontextu ulice, zformované v závěru 19. století. Je třeba ocenit také jeho obytné kvality," zhodnotil předseda představenstva hospodářské komory Petr Chvojka.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v České republice udělil cenu rovněž bytovému domu. Obytný celek Papírnická v Plzni nabízí klidné nádvoří se stromy, bez parkovacích míst, která jsou umístěna v jiné části budovy. Soukromé prostory bytů i vnitroblok s velkorysou společnou terasou se tu otevírají směrem k řece Radbuze. Vyhlašovateli soutěže Stavba jsou Plzeňský kraj a město Plzeň.

autor: jik | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK
Spustit audio