Stovky uprchlíků denně odbaví centrum pomoci Ukrajině v Plzni. Bez dobrovolníků by to nešlo

18. březen 2022 21:47, aktualizováno

Desítky dobrovolníků pomáhají ukrajinským uprchlíkům u bývalého obchodního domu Prior při čekání na úřední odbavení. Chystají jídlo nebo dávají informace.

Několik set ukrajinských uprchlíků denně odbaví Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Plzni. Lidem, unaveným dlouhou a několik dní i týdnů trvající cestou, pomáhají při čekání na úřední odbavení dobrovolníci. Připravují pro ně jídlo a nabízejí i dobrou radu či užitečné informace.

Rezervační systém zefektivní práci dobrovolníků

Vedoucí směny Martin Pejzl vysvětlil, že se právě pracuje na novém rezervačním systému na služby dobrovolníků. „Snažíme se pracovat na tom, aby ta pomoc byla dlouhodobější, protože nevíme, jak dlouho tady ještě budeme potřeba,“ řekl.

Z Doněcké oblasti přijela třeba paní Natalia, na cestě je už od 3. března. Chtěla by si co nejdříve najít práci. Paní Marina už byla na kurzu češtiny. Nejen jim asistuje před centrem pomoci student Západočeské univerzity v Plzni Kyril, který pochází z Ruska. „Nejvíce se lidé ptají na pojištění, kurzy češtiny, někdy i na problémy s domácími mazlíčky,“ vysvětlil s tím, že cítí potřebu být užitečný. „Vím, že za to má můj národ zodpovědnost,“ podotkl.

Další z dobrovolníků Tonda připravuje k jídlu chleba s máslem, se sýrem a zeleninou. Kdo chce dostane ovoce, v nabídce je džem i salám. "Snažím se přiložit ruku k dílu a pomoci těm lidem tady na místě," dodává.

Během čtvrtka prošlo KACPU 567 osob, celkem jich od zahájení provozu 1. března 2022 bylo 10 940. Ubytováno bylo celkem 747 osob. Je také využíváno nouzové ubytování po celém Plzeňském kraji, ke čtvrtku  bylo v nouzových kapacitách jakou jsou např. tělocvičny 138 osob, zbývá téměř 90 míst.

V polovině týdne byly při 12 školách a školských zařízeních adaptační skupiny, ve kterých je celkem 133 dětí (z toho do 6 let – 39 dětí, 7- 15 let 75 dětí, nad 15 let – 19). Základní školy přijaly do poloviny týdne ke vzdělávání 60 žáků, mateřské školy přijaly ke vzdělávání 4 děti, střední školy 2 žáky.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související