Stříbro a okolí si možná turisté prohlédnou z nové rozhledny

26. září 2013

Turisté v Plzeňském kraji se mohou těšit na nové rozhledny. Ještě nedávno region nabízel přes dvacet vyhlídkových věží, v letošním roce k nim přibyly vyhlídky na Zelené hoře u Prášil nebo v Břasích na Rokycansku.

Díky evropským dotacím budou rozhledny také v Dlažově u Klatov, na Vysoké u Tachova, na hoře Kotel u Rokycan a na šumavském Špičáku. Šanci prohlédnout si krajinu z výšky mají i turisté ve Stříbře.

Diskuse o nové rozhledně ve Stříbře a příprava dokumentace trvají už zhruba rok.

„V dolní části Křížového vrchu je umístěn hornický skanzen. V pravé části stoupá nahoru křížová cesta, která byla v tomto roce dokončena a vysvěcena,“ popisuje šéf hospodářsko-investičního odboru stříbrské radnice Zdeněk Botek.

A právě na Křížovém vrchu, lidově zvaném Ronšperk, na konci křížové cesty by nová rozhledna mohla vyrůst. Je to na dohled ze stříbrského náměstí, 30 metrů od červeno-bílého převaděče Českých radiokomunikací.

„Výška je limitovaná rozhodnutím Českých radiokomunikací, které stanovily maximální výšku 17,76 metrů. Z toho důvodu přepracováváme projektovou dokumentaci pro územní řízení v souladu s jejich vyjádřením,“ vysvětluje Botek.

„Poté bude opět zahájeno územní řízení o zahájení stavby. Na základě vydaného rozhodnutí a naceněného soupisu prací budeme znát předpokládané náklady, které se pohybují kolem dvou nebo dvou a půl milionu korun,“ dodává.

Zatím je vše jen na papíře, konečné slovo budou mít zastupitelé, kteří budou také rozhodovat o financování rozhledny.

Je třeba získat peníze

Podle Botka bude Stříbro nejdříve žádat o peníze z ROP Jihozápad. Pokud dotaci nedostane, bude záležet na zastupitelstvu, jestli bude město financovat stavbu samo.

„Myslím si, že by to bylo šikovné, bude dobře, když se tady vytvoří cokoliv. Lidi mohou zároveň navštívit náměstí, máme hezké muzeum, radnici,“ domnívá se Eliška Voráčková, která pracuje v cukrárně na náměstí.

„Je tu skoro všechno, ale rozhledna by to tu doplnila,“ pochvaluje nápad místní žena.

Pokud zastupitelé rozhlednu schválí a budou na ní peníze, mají se lidé podle Zdeňka Botka ze stříbrské radnice na co těšit. „Je to subtilní ocelová konstrukce s dřevěnými doplňky se zastřešením. Má průřez eliptického tvaru,“ popisuje plánovanou rozhledu.

Stavba ve tvaru hornické důlní věže by měla připomínat slavnou hornickou tradici města Stříbra.

autor: lum
Spustit audio