Studánka sv. Václava na Žinkovsku s léčivým pramenem

17. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studánka

V okolí Žinkov je hojnost tzv. „živých studánek“ s dobrou pitnou vodou. Mnohým z nich lidé od pradávna přisuzovali léčivou moc. Tyto studánky byly opředeny pověstmi o zázračném uzdravení těžce nemocných. Nad takovými studánkami byly stavěny kapličky k úctě příslušného svatého a označovány sochami, obrazy a kříži.

Za Partolticí směrem k Němčicům byla vklíněna mezi lesy hájenka zvaná „Lázeň“. Několik kroků od ní byl lesní palouk a u něho kaplička. V ní dřevěná socha sv. Václava, původem asi z 10. století a pod ní studánka s mohutným pramenem výborné, křišťálově čisté, studené vody. Její pramen nezeslábl ani při velikém suchu v roce 1911, kdy skoro všechny studně vyschly a ani nezamrzl při krutých mrazech v zimě stejného roku.

Ze studánky sv. Václava vytékal potůček, který níže v lese napájel několik pstruhových rybníčků zřízených zde v roce 1898 majitelem panství žinkovského Karlem rytířem z Wesselých. Po jeho smrti bohužel zpustly rybníčky, stejně jako mnohá další vodní díla.

Léčivý pramen i prorok povětrnosti

Pramen sv. Václava byl známý již dávno jako pramen léčivý. Navíc to byl i spolehlivý prorok povětrnosti. Lázeňský hajný Polívka i lesní Vaněk častým pozorováním zjistili, že asi dva dny před změnou suchého počasí v deštivé se ve studánce na povrchu vody objevila vrstva zeleného žabince asi 3 cm silná. A jak zmizela, přestože třeba ještě pršelo, nastalo brzy opět krásné počasí.

Svatováclavské lázně

V r. 1847 si místní nadšenci vyžádali od Jana z Lobkovic povolení k stavbě lázní a to přímo na místě hájenky. A tak zde vznikly lázně u svatováclavské studánky s léčivou vodou, kam přicházeli lidé místní, ale i lidé z dalekého okolí, zejména z Klatov. Častými hosty byl například historik František Palacký, bohatý pražský advokát Jan Měchura a další. Po letech bohužel svatováclavské lázně včetně myslivny zapálil blesk.

autor: Miroslav Šimandl | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...