Šumava se vzpamatovává z nájezdů neurvalých sběračů borůvek
Nejcennější šumavská příroda se vzpamatovává z nájezdů bezohledných sběračů borůvek. Jejich plenění borůvkových keřů připomíná třeba i olej vyteklý z auta z proražené nádrže na lesní cestě poblíž Pramenů Vltavy.
Dlouhá skvrna od motorového oleje na lesní cestě a potrhané borůvkové keře připomínají stále v srdci Šumavy řádění bezohledných sběračů borůvek. Jejich skupiny hlavně v srpnu drancovaly porosty v okolí Modravy nebo Kvildy a kvůli vědrům plným borůvek neváhaly zajíždět auty i do nejvíc chráněných území.
„Jedna skupina byla ze severních Čech a druhá ze Slovenska,“ popisuje konkrétní případ strážce NP Šumava Ivo Třaskalík. „Sledovali jsme ty lidi několik týdnů, pohybovali se v klidovém území Černohorského močálu. Někdo jim musel dát tip, kde sbírat, protože sami by ta místa těžko našli. Skupina zhruba deseti osob vjela dvěma auty asi šest kilometrů do zákazu a v první zóně jedno z aut prorazilo olejovou nádrž. Museli jsme kvůli tomu přivolat i hasiče a policii.“ Sběr borůvek sám o sobě není v oblasti Šumavy zakázán, tedy kromě klidového území, ale musí probíhat šetrně a pouze pro vlastní potřebu. „Skupiny byly vybaveny obrovskými hřebeny a trhaly borůvky opravdu neurvalým způsobem. Když jsme zúčastněné konfrontovali, vymlouvali se, že nedělají nic špatného a sbírají jen pro sebe. Přitom víme, že inzerovali prodej borůvek na internetu.“
Pokuty v řádu desetitisíců
Dle mluvčího správy šumavského národního parku Jana Dvořáka za několik týdnů, kdy sběrači na území škodili, nasbírali tisíce litrů borůvek. Svým jednáním mimo jiné ohrozili tetřeva hlušce, pro nějž jsou borůvky existenčně důležité. „Tetřev se jimi živí před zimou, aby nabral zásoby a dokázal přežít i několik měsíců trvající zimu.“
Plenění borůvčí a zakázané vjezdy nejprve řešili strážci domluvou – neúspěšně. Pak začaly padat pokuty, které postupně rostly. Nejvyšší pokuta pro jednotlivce měla hodnotu 50 tisíc korun. Dohromady byly skupinám sběračů uděleny pokuty přesahující 250 tisíc korun.
I když po rozdání vysokých pokut drancující skupiny cenné lokality zřejmě opustily, příroda se z jejich nájezdů stále vzpamatovává.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Izraelská operace s explodujícími vysílačkami má kořeny v roce 2015. Pagery vyrobil Mosad v Izraeli