Šumavský Poledník dá v nadcházející sezóně ochutnat kus historie

5. květen 2023 17:50, aktualizováno

Jak to vypadalo na šumavském Poledníku v době socialismu? Co se tam dělo a jak na tuto dobu vzpomínají pamětníci? I to se nově dozvědí lidé pří návštěvě této ikonické šumavské rozhledny.

Na Šumavě první květnový víkend zahajují letošní sezónu. Po uzavírce a s novými expozicemi se představí třeba informační centrum Idina Pila a otevírá i rozhledna na Poledníku, oblíbený turistický cíl se 40 metrů vysokou věží, z níž je báječný rozhled do kraje. Pracovníci Národního parku Šumava měli v uplynulých dnech plné ruce práce, museli vše kolem Poledníku odzimovat, navozit zboží, udělat inventuru a také připravit sociální zázemí. Teď už ale netrpělivě vyhlížejí návštěvníky.

Na ty letos čeká několik novinek. Mohou se těšit hlavně na zcela nové expozice. Jsou v každém ze tří podlaží a věnují se šumavské flóře, obnově lesa a také vojenské historii Poledníku. Na druhém ochozu příchozí přivítá obrovský banner s nápisem Varšavská smlouva = pevná hráz socialismu a míru. „Toto patro bude simulovat, jak to vypadalo na stanovišti radiostanice Poledník za plného provozu,“ uvádí autor expozice Josef Šternberk ze Správy NP Šumava. „Návštěvníci se zde dozvědí přísně tajné informace a mohou se nechat unést vzpomínkami pamětníků.“

V květnu bude Poledník otevřen o víkendech. Od června až do podzimu na něj pak můžete zavítat každý den.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio