Šumavu malovali malíři před sto lety a malují ji i dnes
Asi neexistuje návštěvník Šumavy, který by si zde neudělal fotografii. Však taky Šumava je nesmírně fotogenická, a vzpomínka v podobě fotografie vždy potěší. Málokdo ale po Šumavě chodí s malířským stojanem, plátnem, malířskou paletou a štětci.
Možná tím nejznámějším malířem, který kdy na plátno zachytil krásy Šumavy, je malíř Julius Mařák. Ten často maloval lesní interiéry, avšak těmi stěžejními obrazy byly Šumavský prales v slunci a především Šumavský prales v bouři. Když se na něj zadíváte, vidíte temný lesní interiér - štíhlé pocuchané svíce smrků jen nezřetelně vystupují z mlh. Jednotlivé stromy jsou od sebe značně vzdáleny a stojí mezi nimi také velké množství mrtvých stromů. I na zemi se válí mrtvé dříví, mnoho kmenů s větvemi přes sebe, na místech bez stromů zem pokrývají mechové polštáře a mladé smrky.
„Já jsem přesvědčený o tom, že to není jedno konkrétní místo, jeden konkrétní pohled, že to je takový archetyp šumavského pralesa," tvrdí malíř Adam Kašpar, pro kterého je Mařákova tvorba velkou inspirací. Impozantní obrazy rozměrů 1,7 x 2,2 m vytvořil Julius Mařák v letech 1891 až 1892. Zachycují tedy Šumavu po větrné a kůrovcové kalamitě ze 70. let 19. století. Autor je maloval pro Ministerstvo osvěty a vyučování na zakázku, která zněla obecně Prales.
„Za tím jeho obrazem Prales v bouři je x různých plenérů, kreseb, skic, velké uhlové kresby. Myslím, že desítky a desítky dnů chodil po lesích, dělal si záznamy a to všechno vykrystalizovalo do tohoto velkého obrazu a proto on to všechno tak krásně zastřešuje a je z něj cítit duch toho místa," přemýšlí Adam Kašpar, který má to štěstí, že i dnes může na svá plátna štětcem a barvami zachytit krásu šumavských pralesů. Vydal se už na Trojmeznou, k Blanici nebo na Boubín, kde přímo v plenéru strávil už desítky hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...