Svatý Vojtěch, patron Čechů i Poláků, se vrátí na Zelenou Horu u Nepomuku

Relikviář pro uložení třímilimetrové kůstky vyrobil sochař Václav Česák
Relikviář pro uložení třímilimetrové kůstky vyrobil sochař Václav Česák

Právě tam kdysi učinil jeden ze svých zázraků, když dokázal na vyprahlou zem přivolat déšť. Farníci si kousek Vojtěchova těla přivezou z Prahy. Relikviář pro uložení třímilimetrové kůstky vyrobil sochař Václav Česák.

„Relikviář je veliký 40 centimetrů. Spodní část je z bronzu, horní část je z barevného akrylátového skla ze tří barev, žluté, zelené, červené a čiré. V čirém skle je ve zlaté kapsli přímo uložený ostatek, kůstka, svatého Vojtěcha o velikosti tří milimetrů. Celý relikviář symbolizuje zázrak, který se stal, když sv. Vojtěch kázal na Zelené Hoře,“ popsal sochař Václav Česák.

Tím zázrakem byl přivolaný déšť, neboť podle legendy na Zelené Hoře u Nepomuku tehdy nepršelo celých šest let. Relikviář symbolizuje strom, který se díky dlouho očekávané vláze opět zazelenal. „Spodní bronzová část naznačuje kořeny stromu, horní část je koruna a zároveň symbolická barevnost navazuje na oltář, kde bude umístěn, a kde tyto tři barvy představují svatou trojici,“ uvedl Václav Česák.

Vše změnil jeden dopis a malá lest

To že se kůstka sv. Vojtěcha vrátí na Zelenou Horu, je zásluha Nepomuckého faráře Jiřího Špiříka, který napsal dopis přímo kardinálu Dominiku Dukovi.

„ Požádal jsem, zda by Nám kardinál Duka nějaký kousíček ostatků sv. Vojtěcha neposkytl. Kupodivu se dlouho nic nedělo, a jak jsem později zjistil, takový ostatek je skoro podpultové zboží. Připravil jsem si tedy malou lest. Loni, když byl ve Fatimě a vedl pouť českých poutníků a biskupů, jsem při společném závěrečném setkání přede všemi znovu tuto prosbu vznesl. Pan kardinál se sice trochu ošíval, ale ustoupit už nemohl.  Krátce po mém návratu přišel dopis, kde stálo, že žádost byla vyslyšena,“ řekl farář Špiřík.

Na Zelenou Horu u Nepomuka se relikviář s ostatky sv. Vojtěcha vrátí 27. května, kdy jím páter Vojtěch Soudský při mši svaté opět požehná.