Symbol letnic: Štípaná šumavská holubička Pavla Sarauera
K letnicím neboli Svátkům seslání Ducha svatého, připadajícím na tento víkend, patří neodmyslitelný symbol – holubička. Volně zavěšená nad stolem nebo do oken přinášela domácnosti štěstí, naději a ochranu domu před vším zlým.
Holubičky se po staletí vyráběly ručně na Moravě, Slovensku a překvapivě i na Šumavě. Štípané holubičky z jednoho či ze dvou kusů dřeva patřily k Šumavě z české i bavorské strany. Vedle Heilige-Geist-Taube (holubička sv. Ducha) bylo u německých obyvatel Šumavy oblíbeno holubičky sestavovat do skleněných koulí (Die Heilige-Geist-Kugel).
Posledním šumavským řemeslníkem, který holubičky z jednoho kusu dřeva vyrábí (a umíšťuje do skleněmých koulí) je Pavel Sarauer z Horní Plané. Je nositelem ochranné známky na šumavskou holubičku a také laureátem titulu Nositel tradice lidového řemesla. O tajemství jeho lipových holubiček si poslechněte v pořadu Folklorní notování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.