Synagoga v Podmoklech znovu ožívá

Synagoga v Podmoklech na Klatovsku
Synagoga v Podmoklech na Klatovsku

V neděli je Den židovských památek. Lidé si díky tomu můžou prohlédnout víc než 50 židovských památek v republice. K této akci se připojila i synagoga v Podmoklech na Klatovsku.

Některé staré zchátralé stavby jsou odsouzené k zániku, jiné zachrání nadšenec, kterého okouzlily svým duchem a historií. A právě to je i případ synagogy v Podmoklech. Už tři roky se jí snaží vrátit podobu její nová majitelka Lucie Schwarzová.

„Zatím jsme celý prostor vyklidili a dál pokračujeme po malých krůčcích. Už jsme opravili střechu, vybourali původní synagogální okna, čímž se trochu zvětšil celý prostor a máme průhledy do ženské galerie, což na začátku nebylo. Děláme tady různé akce. Letos v zimě jsme tu například měli oslavu Chanuky. Na starých kamnech jsme pekli koblihy a židovský chléb,“ popsala Lucie Schwarzová.

Prostor domu, který je dnes tvořený dvěma místnostmi, byl původně spojený. A byl to hlavní liturgický prostor, kde je mužská část. Přepažená ženská galerie, která je ve většině synagog nad úrovní hlavního liturgického prostoru, je tady paralelně, což bylo pro vesnické synagogy typické. Je to velmi unikátní, protože jen velmi málo podobných synagog se do dnešní doby zachovalo,“ vysvětlila paní Lucie.

Ze synagogy dům a z domu z opět synagoga

Synagoga pochází z 18. století. Posledních sto let ale sloužila k bydlení, což je patrné z některých úprav v domě. „Přibyly tady příčky, čímž v původně velkém prostoru vznikly čtyři místnosti. Zároveň byly zazděné výklenky a synagogální okna. Jinak žádné velké přestavby tady neproběhly,“ uvedla Lucie Schwarzová s tím, že jejím cílem je dovézt synagogu do stavu, jak vypadala na konci 19. století. Následně by ráda, aby se v ní konaly různé kulturní akce, setkání popřípadě i svatby a podobně.

A když jdou opravy pomalu, majitelka plánuje, že se v budoucnu synagoga otevře veřejnosti a bude mít pevně danou otevírací dobu.

První příležitost si synagogu v Podmoklech prohlédnout budou mít zájemci už tuto neděli při Dni židovských památek a to od 10 do 18 hodin a součástí bude i výklad.