Tipy na víkend v Plzeňském kraji: Design Week, Mikuláš v zoo nebo výstava betlémů

2. prosinec 2021

Tento víkend si můžete prohlédnout spoustu krásných výstav anebo zajít na festival minimalistického designu do DEPA2015 v Plzni. Vyberte si!

Plzeň Design Week

Největší akce věnovaná designu na západě Čech probíhá až do neděle 5. prosince v DEPO2015 v Plzni. Návštěvníkům nabízí výstavy, přednášky a semináře na téma Jak žít v malém.

Design week

O víkendu 4. a 5. prosince navíc proběhne výběrová Pop Up prodejní galerie západočeských designérů pod hlavičkou Plzeň Design a tržiště originálních českých značek MINT market. Areál DEPO2015 tak zaplní designová alternativa vánočních trhů. Program bude připraven i pro děti. Ty se mohou těšit na víkendové workshopy výroby minidomků, nedělní pohádkový příběh Sen v Sargasovém moři a také na nadílku designového Mikuláše. Pohodovou vánoční atmosféru doladí mini DEPO Street Food Market s nabídkou street foodových dobrot.

Hrad Švihov jen omezeně

Z epidemických důvodů bude otevřen pouze venkovní dvůr hradu. Venku bude k vidění i část výzdoby, kterou připravily studentky aranžérství ze Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Nerudově ulici v Plzni.

Mikuláš v zoo

Pro první mikulášskou nadílku si přijďte do Zoologické a botanické zahrady města Plzně. Dostane ji každé dítě. Velké čertovské odpoledne se koná na statku Lüftnerka v sobotu 4. prosince od 15 hodin. Z hygienických důvodů se letos neuskuteční tradiční a oblíbené symbolické komentované ukládání medvědů k zimnímu spánku. Zájemci si ale mohou v 16 hodin poslechnout na vyhlídce nad výběhem jejich ošetřovatele, který jim poví jak huňáči tráví zimu a kdy se probouzejí do nového roku.

Adventní půlhodinka

Na neděli 5. prosince je do katedrály sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky připravena další Adventní půlhodinka. Tentokrát vystoupí varhaník Jakub Janšta. Začátek je v 15 hodin.

Jakub Janšta

Adventní půlhodinky obsahují varhanní improvizace na adventní témata a čtení z Bible vztahující se k adventní době. Mají posluchačům poskytnout chvíle zklidnění k zamyšlení uprostřed předvánočního shonu a nabízí nejen hudební obohacení, ale mají také pomoci proniknout do pravé atmosféry adventu.

Výstava v Klatovech

Předposlední zastávkou putování panelové výstavy 40 staveb přihlášených do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 jsou prostory jezuitské koleje v Klatovech. Najdete je zde do 12. prosince. Samotné město Klatovy v letošním roce získalo Čestné uznání poroty za revitalizaci Divadelní ulice.

Betlémy v Tachově

V muzeu Českého lesa v Tachově jsou k vidění tři betlémy. Například velkoplošný betlém Wenzela Zellera z období první republiky. Tvůrce, původním povoláním projektant, originálním způsobem spojil nakoupené figurky, vlastnoručně sestavené tovární modely staveb a na míru vyrobené doplňky do jedinečné scenérie, která zabírá jednu celou místnost. 

Současnou tvorbu zastupují díla řezbáře Karla Maňury. Jde o mechanický betlém s tradičními řemesly. Jednotlivá řemesla představují malé dílny s veršovánkami a dřevěnými figurkami, které může návštěvník pomocí mechanických táhel rozhýbat. Podruhé je vystavováno další dílo tohoto autora -  loutkový betlém s loutkami o velikost cca 1 metr.

Výstava Betlémů

Muzeum zároveň otevřelo výstavu vánočních ozdob z různých dob, doplněnou figurínami v oblecích čerta, Mikuláše a anděla, adventními věnci, stromky, různými vánočními pomůckami, starými formami a formičkami na pečení atd. Vše pro tuto výstavu zapůjčil sběratel Jiří Sauko. Muzeum je otevřeno denně včetně víkendů do 16 hodin. Zavřeno je o vánočních svátcích a na Nový rok.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio