Tipy na víkend v Plzeňském kraji: Film, jablka, víno i běh

23. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jablka, jabloň

Tento víkend nabízí něco pro filmové fanoušky i pro ty, kteří mají rádi jablka. Na své si přijdou milovníci vína i pejskaři. Vyberte si z naší pestré víkendové nabídky.

Finále Plzeň

Čtěte také

34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň začíná a nabídne bohatou podzimní sklizeň nejnovějších filmů, dokumentů, televizních a studentských projektů, ukáže české stopy v mezinárodních koprodukcích, méně známé archivní snímky i řadu premiér. Představí rovněž nejzajímavější současné německé a polské filmy. Nová sekce Manipulace mocí se zaměří na propagandu ve filmech. Chystají se i projekce v netradičních prostorech, jako je výrobní hala jaderných strojů ŠKODY JS nebo historický statek U Matoušů v Bolevci. Všechny podrobnosti najdete na www.festivalfinale.cz.

Kovářský den

Zveme na 3. kovářský den, který se uskuteční v sobotu 25. září na Vodním hamru v Dobřívě. Po celý den budete mít možnost sledovat při práci kováře Jaroslava Veselého z Dřínova u Zlonic a studenty Střední školy v Oselcích, obor Umělecký kovář a zámečník. Přijít můžete mezi 9. a 17. hodinou.

Plzeňský festival vína 2021

Vinaři ve dnech 25. - 27. září představí v Kopeckého sadech a v ulici Bedřicha Smetany to nejlepší z českých a moravských vinic. K tomu vás čekají vystoupení Josefa Vágnera, Sabiny Křovákové či kapely Moodshake s Bárou Zemanovou. Vstup je zdarma, začíná se každý den ve 13 hodin a degustuje se až do 22 hodin.

Víkend otevřených ateliérů

V sobotu a v neděli 25. a 26. září se již pošesté otevírají ateliéry umělců, malířů a sochařů v Plzni a okolí. Je to jedinečná šance osobně poznat výtvarníky, nahlédnout do zákulisí jejich tvorby, ale také zdarma zhlédnout galerijní sbírky. Někde dokonce dostanou návštěvníci příležitost si sami něco vyzkoušet, třeba v bývalém PRIORu, neboli v takzvaném malém Tescu na Americké, to bude sochání z porobetonu a tvorba mozaiky. V Papírně na Slovanech budou zase připraveny drobné výtvarné aktivity pro děti i dospělé a také výstava. Celkem se na návštěvníky těší 130 výtvarníků na asi 60 místech v Plzni, Klatovech, Horní Bříze, Veselí nad Úhlavou a dalších místech Plzeňského kraje. Mapu a program najdete na www.otevreneATELIERY.cz. Akce začíná po oba dny ve 14 hodin a končí ve 20 hodin. Vstup je zdarma.

Běhu Kilometrovkou po šesti

Rekreační závod pejskařů a jejich miláčků startuje v sobotu 25. září u Kalikovského mlýna. Registrovat se lze od 13 hodin, ve 13:30 je ostrý start. Pro úspěšné je tradičně připraveno množství cen, ale hlavním smyslem rekreačního a recesistického běhu je prožít příjemné podzimní odpoledne, navázat přátelství s dalšími pejskaři. Cíl závodu, jehož smyslem není zvítězit, ale zúčastnit se, je na konci Kilometrovky u komunikace k zoo a Lochotínskému amfiteátru. Zde se uskuteční doprovodný psí program a budou vyhlášeny výsledky. Jsou připraveny ukázky agility, dogdancingu, obrany, či užití psa při sokolnictví. Naučná stezka bude zaměřena na znalosti o psech. Společně s vyhlášením vítězů závodu bude také představen nejstarší a nejmladší psí účastník. Výtěžek z akce obdrží víceúčelové zařízení a útulek pro psy v Borovně.

Slavnosti jablek

Slavnosti jablek 2021

V neděli 26. září se uskuteční tradiční Slavnosti jablek v sadech v Nebílovech. Součástí je letos i vyhlášení Regionálních potravin Plzeňského kraje za rok 2021. Návštěvníci budou moci ochutnat nejen oceněné regionální potraviny, ale i produkty z Nebílovských sadů či další sladké i slané občerstvení a kávu. Zazpívá Jakub Smolík s kapelou, dětský sbor Lukaváček či kapely Devítka a Šumaři. Chybět nebude ani ukázka vaření z jablek v podání Martina Havlíka, šéfkuchaře Bezejmenná Gourmet Club ve Šťáhlavicích. Dospělí se utkají v již tradiční soutěži o nejlepší sladký moučník z jablek (přihlášení je nutné učinit v den konání akce do 14:30) a zajímavé soutěže budou připraveny hlavně pro děti. Ty se navíc pobaví v tvůrčích dílničkách, na balíkové prolézačce, na naučné stezce, při farmářských aktivitách nebo v divadélku. Pro fanoušky velkých strojů bude vystavena historická i nová zemědělská technika. Zajímavým místem k návštěvě jsou také přilehlá Boží muka. Parkování je zajištěno na louce u Nebílov. Vstup je zdarma.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...