Tipy na víkend v Plzeňském kraji: Hrdinové Plzně, městské slavnosti v Kašperských Horách nebo sportovní dřevorubci

9. září 2022

Tento víkend můžete slavit s Hrdiny Plzně v DEPU2015, historické slavnosti pořádají Kašperské Hory a nádvoří plzeňského pivovaru hostí festival, věnovaný Rallye Dakar.

Den vědy a techniky

Čtěte také

Na náměstí Republiky v Plzni bude v pátek 9. září od 9 do 18 hodin připraveno přes třicet expozic. Přijďte se díky ZČU přesvědčit, že věda může být i zábava a není třeba se jí bát. Vyzkoušíte si například simulátor padákového kluzáku, uvidíte, k čemu je v horkých dnech dobré tzv. chytré okno, nebo jak fungují elastické stroje a roboty ovládané pomocí magnetického pole. Čekají na vás termokamery, virtuální realita, trenažér studentské formule, ale i repliky pravěkých nástrojů, nejrůznější šifry a mnoho dalšího. Vstup je zdarma, podrobné informace najdete na www.dnyvedy.cz.

Historické městské slavnosti

Historické městské slavnosti v Kašperských Horách

Je tomu už 450 let, co Kašperské Hory obdržely od císaře Maxmiliána II. pečeť a městský znak. Výročí se bude slavit ve dnech 9. - 11. září. Připravena je speciální prohlídka města, historický průvod, ukázky řemesel, jarmark nebo středověká taneční, divadelní a hudební vystoupení. Více informací na www.kasphory.cz.

Slavnosti babího léta

Jako každoročně Slavnosti babího léta v ZOO Plzeň nabídnou tradiční výstavu jiřinek od předních pěstitelů. K ochutnání budou kvalitní jihomoravská vína, stejně jako stále oblíbenější burčák. Zváni jste v sobotu a v neděli 10. a 11. září od 10 do 18 hodin.

Sportovní den TJ Slavoj Plzeň

V sobotu 10. září od 10 do 18 hodin v sídle TJ v Třebízského ulici v Plzni i budete moci vyzkoušet nově zrekonstruované kuželkářské dráhy, pro menší děti bude na celé ploše sportovní haly připravena překážková dráha, dopoledne si zájemci budou moci vyzkoušet techniku vzpírání, odpoledne pak různé prvky moderní gymnastiky. Sportovní obuv (na přezutí), pohodlné oblečení a dobrou náladu s sebou. Vstup zdarma.

Hrdinové Plzně

Po dvouleté pauze se v Plzni opět uskuteční celodenní akce pro rodiny s dětmi Hrdinové Plzně. Jedná se o jedinečnou prezentaci všech základních i doplňkových složek integrovaného záchranného systému (IZS). Hasiči, záchranáři, policisté, ale také horská, vězeňská či vodní služba pomocí ukázek techniky a zásahů přiblíží návštěvníkům svůj každodenní život. Akce se koná v sobotu 10. září od 11 do 18 hodin, vstup je zdarma.

Stopy baroka na zámku Hradiště

V sobotu 10. září vás čekají kostýmované prohlídky výstavy Zbraně a zbroj z dílny Vladislava Ruperta, dále prohlídky expozic a výstav Muzea jižního Plzeňska v Blovicích a prohlídky sklepů zámku Hradiště. Speciální program pro dětské návštěvníky. Ve 14 hodin čeká návštěvníky slavnostní příjezd hraběte Prokopa Jana Krakowského z Kolowrat s manželkou Annou Markétou, hraběnkou z Ogilvy na zámek Hradiště. Připraven je také recitál žáků a pedagogů ZUŠ Blovice a od 19:30 koncert Sojkova kvarteta. V 21 hodin odstartuje barokní ohňostroj.

Oživená stezka Královskou roklí

V sobotu 10. září se ve 13, 15 a v 17 hodin můžete vydat na Oživenou stezku Královskou roklí v Horšovském Týndě. Uvidíte sokolnické ukázky, hrané scénky z návštěvy Vilemíny Zaháňské a Klemense Metternicha u Ferdinanda Trauttmansdorffa a také se budete moci projet kočárem v okolí zámeckého rybníka. Více informací na www.mkzht.cz.

Czech Cup Sušice

Nejlepší čeští sportovní dřevorubci budou bojovat o kvalifikaci na Mistrovství ČR ve STIHL TIMBERSPORTS® na říčním ostrově Santos Sušice Přijďte se podívat na tuto adrenalinovou show v neděli 11. září od 13 do 17 hodin. Závodí se v řezání klasickou motorovou pilou, přesekávání ležícího kmene, řezání ruční pilou a přesekávání stojícího kmene.

Roadfest

Roadfest

Rodinný festival proběhne v sobotu 10. září od 14 hodin na nádvoří plzeňského pivovaru Na co se můžete těšit? Na atrakce pro děti, výstavu závodních speciálů z Dakaru, promítání filmu o Dakaru 2022, besedu s jezdci nebo autogramiádu. V 19 hodin začne koncert Olgy Lounové.

Setkání rodáků a přátel chodské obce Újezd

V sobotu 10. září bude v 15 hodin svěcení obecních symbolů v kostele sv. Václava, poté bude následovat průvod obcí a uctění památky padlých ve světových válkách, vystoupení dětského souboru Mráček a taneční zábava. V neděli ve 14 hodin začne koncert dechové hudby Postřekovanka.

Vladimír Merta v Potvorově

Koncert Vladimíra Merty se koná v neděli 11. září v románském kostele v Potvorově. Kostel má mimořádnou akustiku a tak se můžeme těšit na velmi krásné hudební setkání. Začátek je v 16 hodin.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio