Tipy na víkend v Plzeňském kraji: městské slavnosti v Tachově i Kašperských Horách, Bezdružické parní léto, Krašovský jarmark
Tento víkend jste zváni do Tachova na městské slavnosti, na Kašperskohorskou pouť, na Bezdružické parní léto, večer pro klášter Chotěšov nebo Krašovský jarmark. Podívejte se na naše tipy a pozvánky.
Tachovské městské slavnosti
Program plný hudby, tance, výstav, ale i jídla a stánků – to jsou městské slavnosti v Tachově, na které jste zváni od 2. do 4. srpna. Vystoupí David Koller, Kapitán Demo, Wohnout, Kečup, Doctor P.P., Radek Banga nebo dechovka z Německa. Třikrát také vystoupí belgická vlajková skupina Symbolica a na sobotní noc je připravena dronová show. Mimo to se můžete těšit na sraz historických aut, divadlo, fotbalový zápas, pohádky nebo akrobatickou show.
Spálené Poříčí zve k návštěvě
Do infocentra ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku už letos přišlo 7 000 návštěvníků. Turistické informační centrum najdete v roubeném lidovém domě vedle fary, ke které původně patřil. Pochází z 18. století a je kulturní památkou.
Západočeské baroko pokračuje
Na zámku ve Štěnovicích zazpívá 2. srpna Andrea Kalivodová a Marian Vojtko směs operních a muzikálových árií. O den později rozezní zámek v Hrádku u Sušice barokní hudba v podání souboru Victoria Ensemble.
Na Barokní odpoledne s obnoveným procesím pak zve v sobotu 3. srpna Nicov u Plánice. Vše začne ve 14 hodin u rotundy ve Zborovech, kde je připraven koncert a komentovaná prohlídka. O půl hodiny později pak odtud vyrazí procesí do Nicova, které povede páter Marek Hric a jehož součástí budou i ušlechtilí koně Kinských. Do Nicova pak procesí dorazí v půl čtvrté. Dál se tu odehraje koncert z děl italských mistrů 17. století a komentovaná prohlídka kostela.
Kašperskohorská pouť Panny Marie Sněžné
Od 2. do 4. srpna se kromě duchovního programu můžete také těšit na pouťové atrakce na Žižkově náměstí v Kašperských Horách, nebude chybět ani vystoupení folklorních souborů a hudebních skupin. V sobotu i neděli bude po celý den jarmark na náměstí.
Bezdružické parní léto
Hlavním lákadlem jsou jízdy zvláštních vlaků v úseku Bezdružice–Cebiv na místní dráze z Pňovan do Bezdružic. Vlak složený z historických dvounápravových "dřevěných" vozů táhne parní lokomotiva Kafemlejnek. Vlak jezdí v sobotu 3. srpna i neděli 4. srpna na otočku mezi stanicí Bezdružice a Kokašice. Ve stanici obratu je připraven kulturní program. Letos to bude opět Švejk Band Milana Benedikta Karpíška, tanečnice a četnická pátrací stanice. V sobotu večer se můžete těšit na jízdy historického motoráčku se speciálním programem: Česko-německé divadlo a hudba na nádraží Bezdružice. Odjezdy parního vlaku z Bezdružic směr Kokašice (sobota i neděle) v 10:35, 12:35, 14:35 a 16:35, cesta tam a zpět trvá hodinu.
Krašovský jarmark
Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova pořádá v sobotu 3. srpna tradiční jarmark. Od 10 do 16 hodin budou připraveny stánky, ukázky řemesel, historický kolotoč, sokolník, komentované prohlídky hradu. V průběhu celého dnes vás čeká živá hudba a občerstvení.
Večer pro klášter Chotěšov
I letos se budete moci nahlédnout do kláštera, včetně míst, kam se jindy nepodíváte. Na pódiu v zahradě a kapitulní síni bude znít hudba všech žánrů a přichystaný je také program pro děti. Zváni jste v sobotu 3. srpna od 14 do 23 hodin. Vystoupí například skupina Buty, čeká vás přednáška architekta Jana Soukupa a připraveny jsou prohlídky kláštera. Přesný program najdete zde.
Železnorudské městské slavnosti
Začíná se od pátečního odpoledne a končí v neděli v podvečer. Návštěvníkům se otevírá bohatý doprovodný program v podobě živé hudby kapel různých žánrů, pravého jarmarku, vystoupení dětských souborů a podobně.
Související
-
Po hradlovém mostě na Šumavě ještě v 50. letech jezdila auta
Unikátní hradlový most Rechle najdeme na Šumavě nedaleko Modravy. Velký význam má z hlediska historie a v současné době i turismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.