Tipy na víkend v Plzeňském kraji: Rozhlasová 25, streetfood na Náplavce nebo Busking fest

2. září 2022

Tento víkend můžete s Českým rozhlasem Plzeň vyrazit na tradiční turistický pochod. Plzeňská Náplavka se loučí festivalem Tuto jídlo a ulice Plzně obsadili pouliční umělci. Zajet můžete i do Starého Plzence, Kdyně nebo Hrádku u Rokycan.

Turistický pochod Rozhlasová 25

Rozhlasová 25

Letos se můžete těšit na již 16. ročník tradičního turistického pochodu Rozhlasová 25. Naplánované jsou opět dvě trasy. Po návratu proběhne společné pečení špekáčků před budovou Českého rozhlasu Plzeň. V sobotu 3. září od 8:00 do 10:00 hodin proběhne registrace, při níž každý obdrží mapu trasy dle vlastního výběru a účastnický list. Cestou po naučné stezce Údolím Radbuzy bude připraveno kontrolní stanoviště u parku Škodaland. Jedinou podmínkou je dokončit pochod do 17 hodin.

Trasy jsou rozděleny podle délky, obě vedou kolem přehrady České údolí. Delší z nich - 25 km k nedaleké Nové Vsi, následně po silnici do obce Lhota, kde po lávce Járy Cimrmana překročíte řeku Radbuzu.  Kratší verze o délce 12,5 km odstartuje také před hlavním vchodem Českého rozhlasu Plzeň a vede podél vodní nádrže České údolí.

Pilsen Busking Fest

Přehlídka plná muzikantů, cirkusáků a akrobatů začala 1. září a potrvá do neděle 4. září. Pilsen Busking Fest obsadil celé Náměstí Republiky, jsou zde hned 4 zóny s živým programem. Hraje se také v sadovém okruhu a přilehlých ulicích na již prověřených místech. Na všemožné umělce mohou návštěvníci narazit ale i na dalších místech, které organizátoři pojmenovali jako „volné zóny“. Zde dostane prostor prakticky kdokoliv, pokud splní základní podmínky dané buskerským kodexem.

Olive Tree Dance

V pátek se návštěvníci mohou těšit například na 15členný dechový orchestr z Itálie Funkasin Street Band. Sobotní večer pak bude patřit pouze jednomu jedinému umělci z Izraele, který si říká Shtuby. Ten se ve svém signifikantním rudém spandexovém obleku proháněl Plzní už vícekrát. Závěrečné vystoupení celého festivalu pak bude patřit jednomu z nejoblíbenějších muzikantů, který kdy Pilsen Busking Fest navštívili. Tím není nikdo jiný než legendární hráč na didgeridoo Renato Oliviera, jenž přijede s bubeníkem Pedrem jako kapela Olive Tree Dance! Celý program najdete zde.

Malesické jarmarčení

Malesické jarmarčení

Tradiční akce pro malé i velké se uskuteční v sobotu 3. září 2022 na Malesické návsi. Součástí opět bude i farmářský trh. Příležitost po všechny vyzkoušet si „na vlastní ruce“ dnes již zapomenutá řemesla našich předků. Hrnčíř, řezbář, perníkář, dráteník, svíčkař a mnozí další. Na návsi bude od rána do odpoledne vyhrávat flašinetář, vždy v lichou hodinu budou divadelní představení pro děti. Celý den projížďky koňským povozem a historickými auty po Malesicích a okolí. Součástí akce bude i farmářský trh, kdy již od rána budou prodejci z okolí nabízet své produkty – sirupy, koření, maso, mléčné výrobky, křimické zelí i lokše a další dobroty. Začátek programu je v 10 hodin, vstupné na akci je dobrovolné.

Setkání na Juránkově chatě

Česko-německé setkání u bývalé Juránkovy chaty

Destinační spolek Železnorudsko organizuje ve spolupráci s občanským sdružením Otevřená Šumava již 13. ročník výstupu k Juránkově chatě. Součástí výstupu je tradiční setkání českých a německých turistů na místě Juránkovy chaty. Letošní ročník se nese ve znamení vzpomínky na legendu Šumavy Emila Kintzla, který letos na jaře zemřel. Zahájení celé akce je v sobotu 3. září ve 12 hodin  u Juránkovy chaty. Sraz je u bývalé Celnice v Alžbětíně a nástupním místem je prostor u repliky sklářské pece u státní hranice, odkud účastníci vyrazí společně na Svaroh. Dále je možný přístup po nejbližší možné spojnici od státní hranice k Juránkově chatě a zpět (z německé strany je to trasa Scheiben – Juránkova chata.)

Tuto jídlo

Program letošní plzeňské Náplavky uzavře o víkendu 3. a 4. září festival streetfoodové gastronomie s názvem TUTO JÍDLO. Opět na vás čekají dva dny plné výborného jídla i pití z plzeňských podniků a restaurací. I letos se představí podniky, které v Plzni fungují dlouhá léta, ale i nové, otevřené teprve krátce. Čekají na vás food soutěže a pro ty nejmenší i dětská zóna. Vstup je zdarma.

ROCK START Festival

Letní kino v Hrádku u Rokycan uvítá v sobotu 3. září rockovou legendu kapelu Alice s Danem Bártou, dále skupinu Wohnout, Jiřího Schmitzera a vystoupí o bratr Jiřího Schelingera Milan se svou kapelou. Dále vás čekají kapely Nízká úroveň a Anymen z Plzně. Hrát se začíná ve 13 hodin.

Městské slavnosti Starý Plzenec

Proluka ve Smetanově ulici ve Starém Plzenci přivítá v sobotu 3. září nejprve žáky ZUŠ, po nich se pak na scéně vystřídají skupiny Eges, ABBA STARS a The Beatles Revival s Karlem Kahovcem. Doprovodný program nejen pro děti nabídne originální deskové hry Jiřího Šebesty, dětské dílničky, skákací hrad nebo řetízkový kolotoč. Jarmark zase nabídne rozmanité občerstvení. Program začíná ve 14 hodin.

Kdyňský festival vína 2022

V sobotu 3. září se ve Kdyni uskuteční premiérový ročník festivalu vína Fanouškům dobrého vína se na náměstí představí 16 vybraných vinařství z Čech a Moravy. Součástí akce bude také food zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů a v neposlední řadě bohatý doprovodný program. Vystoupí Cimbálová muzika Majerán, kapela Vesper a nakonec DJ Shark. Začátek je ve 13 hodin.

Rodinný den s Českým červeným křížem

Rodinný festival s Červeným křížem nabídne ukázky první pomoci u dětí a u zvířat. Těšit se můžete na taneční i folklorní vystoupení, dudáckou show, hudební vystoupení Štěpána a Luboše Mrázovi a mnoho dalšího. Akce se koná v DEPU2015 v neděli 4. září od 14 hodin, vstup je zdarma.

Koncert v jízdárně Světce

XX. ročník letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán 2022 nabídne v neděli 4. září koncert souboru Trio Lechaim. Od 15 hodin vás čeká židovská hudba v jazyce jidiš.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související