Tisícovka lidí se proškolila v záchraně lidského života pomocí virtuální reality a AI
V Plzni si až tisíc lidí mohlo vyzkoušet zachránit lidský život. A to díky projektu, který využívá virtuální realitu a umělou inteligenci.
V Plzni si až tisíc lidí mohlo netradičním způsobem vyzkoušet záchranu lidského života. A to díky unikátnímu projektu s názvem VR RESCUE 1000. Ten využívá virtuální realitu a umělou inteligenci. Cílem organizátorů je zadarmo během jediného dne vytrénovat tisícovku lidí v základech první pomoci, a to v centru Techmania a v areálu TechTower.
„První pomoc je o dovednostním tréninku, jen znalost nestačí. Je potřeba si to zažít třeba jako řízení auta,“ říká autor celého projektu Marek Bárdy. „Naše technologie zvládne člověka proškolit za 15 minut, a navíc je levná, tudíž i dostupná.“
Virtuální rádkyně Alexa během nácviku s uživatelem prochází celý postup. Ptá se na zdravotní stav pacienta a následně kontroluje, zda je správně prováděna masáž srdce. Následně Alexa ohodnotí, jak uživatel obstál a co by třeba mohl ještě zlepšit.
Projekt podporují Plzeňský kraj, město Plzeň, Český červený kříž i zdravotničtí záchranáři. „Pro nás hraje laický zachránce zásadní roli, a to obzvlášť při náhlé zástavě oběhu. K postižení mozku totiž dochází do tří až pěti minut od zástavy,“ uvádí záchranářka Ivana Krsová.
Během roku chtějí autoři projektu vytrénovat v záchraně lidského života celkem až 100 000 lidí.
Nejposlouchanější
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřel protagonista filmu Raději zešílet v divočině. Klišík ještě v týdnu navštívil karlovarský festival
-
Silné bouřky, supercely a přívalové deště zasáhnou v neděli Česko. Padat mají i kroupy
-
V modelu STEM klesla podpora Spolu. Hnutí STAN předběhlo SPD, Motoristé jsou pod 5 procenty
-
ONLINE: Ukrajinská tajná služba zabila ruské agenty. Podezírá je ze smrti plukovníka SBU