Tou nejjemnější srstí se pyšní lama vikuňa

11. září 2023
Mezi námi zvířaty

Lama vikuňa se ve volné přírodě vyskytuje v Jižní Americe. Je dokonale přizpůsobena na drsné podmínky vysokých And, a to zejména díky vyšší koncentraci hemoglobinu v krvi a také, vzhledem k jejímu tělu, poměrně velkému srdci a plicím, které tak zvířeti pomáhají snášet velkou zátěž ve velkých nadmořských výškách. K tomu je navíc vybavena huňatou srstí.

Lama vikuňa

„Lamám se říká bezhrbí velbloudi nebo také velbloudi Jižní Ameriky. Toto přirovnání je velice vhodné, jelikož stejně jako velbloud, který dokáže vyžít s málem v poušti, dokáže lama vyžít s málem ve vysokých Andách v polohách nad 3,5 tisíce m n. m.,“ uvedl chovatel kopytníků v plzeňské zoologické zahradě Michael Pach, který pokračoval dále popisem toho, čím se lama vikuňa živí:

„Stačí jí pouze tráva, většinou ta tvrdá, přičemž je na tuto stravu velice dobře přizpůsobena svými spodními řezáky, které neustále dorůstají a mají velice tvrdou sklovinu. Horní pysk má rozdělený na dvě části a je chápavý, tudíž si jím dokáže trávu chytit a řezáky ji poté odseknout.“

Pozor, plive!

S velbloudem má ale krom uchovávání zásob v těle pro případ nouze společného ještě něco: „Je to takzvané obranné plivání. Plivání se tomu říká spíše lidově, ale co se týče lamy, jedná se o natráveninu z žaludku, nikoliv jen sliny v ústech,“ řekl Pach.

Lama vikuňa v plzeňské zoo

Lama vikuňa má už na první pohled krásnou huňatou srst: „Tato srst je opravdu specifická, je nejjemnější ze všech živočišných druhů na světě a hned po bavlně jde o nejjemnější přírodní látku na světě. Tyto lamy jsou kvalitou srsti nejznámější mezi ostatními lamami,“ sdělil chovatel.

Lamy pro jejich srst vyhledávali už staří Inkové. Poslechněte si víc v přiložené reportáži.

Spustit audio