Tři dobrovolníci v Plzeňském kraji získali cenu Křesadlo 2016

2. říjen 2016
Zprávy , Zprávy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ocenění dobrovolníci Iva Csanálosi (vlevo), Václava Koupilková a Jan Dostál

Jsou to obyčejní lidé, ale dělají neobyčejné věci. Řeč je o dobrovolnících, kteří rádi pomáhají druhým bez nároku na finanční odměnu. Tři z nich v pátek převzali ocenění Křesadlo 2016 v Plzeňském kraji.


Symbol křesadla znamená, že zázrak, oheň, vznikne spojením několika důmyslných prvků. V dobrovolnické práci je to spojení nesobecké ochoty pomáhat potřebným, láskyplné péče a odvahy vzepřít se jednoduchým řešením. Organizace HESTIA uděluje od roku 2001 cenu s názvem Křesadlo a to dobrovolníkům za jejich dlouhodobou práci ve prospěch druhých. Tím se snaží oceněným získat respekt okolí k jejich činnosti i vzbudit zájem širší veřejnosti o dobrovolnickou službu.

První oceněnou je Iva Csanálosi, která přišla s myšlenkou vybudovat mobilní hospic na Tachovsku. Myšlenka ji napadla, když musela ve své rodině řešit péči o nevyléčitelně nemocného otce. Dlouhý rok trvaly jen přípravy. Společně s Lucií Davidovou skládaly možnosti i představy a postupně je převáděly do reality. Mobilní hospic otevřely v lednu 2016

Druhým dobrovolníkem, který získal ocenění Křesadlo, je Jan Dostál. Teprve šestnáctiletý student se chodí starat už třetím rokem do plzeňského TyfloCentra o nevidomé lidi. Pomáhá s organizací jednorázových akcí TyfloCentra, jde o různé sportovní aktivity, výlety nebo plavání.

„Dobrovolnickou činnost ani jako práci nevnímám. Dělám to ze srdce, z lásky k lidem, a protože mě to baví,“ řekla další oceněná, Václava Koupilková, která i přes svůj handicap pracuje jako dobrovolník v plzeňském mezigeneračním centru TOTEM. Dlouhodobě tam vede tvořivé dílny pro seniory. Dříve byla zaměstnána jako zdravotní sestra, ale s prací musela kvůli nemoci skončit.

Ocenění Křesadlo 2016 opět organizovala Dobrovolnická Regionální Agentura DoRA a společně s porotou, která byla složena ze zástupců Plzeňského krajského úřadu a Odboru sociálních služeb města Plzně letos vybírala z celkem 41 nominací.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio