Trošku to dosolím…

22. březen 2016

Patříte mezi ty, kteří přisolují jídlo dříve, než ho ochutnají? Pokud ano, měli byste se nad tím zamyslet, protože příliš soli neprospívá vašim ledvinám.

Ledviny patří k orgánům, bez kterých nemůžeme žít. Pokud přestanou pracovat a není jejich funkce včas nahrazena, může člověk dokonce ve velmi krátké době zemřít. Primářka Dialyzačního střediska v Plzni Kamila Rulcová ve své každodenní praxi potkává lidi, kterým už ledviny selhaly.

Na otázky, které by vás kolem ledvin mohly zajímat, odpovídá MUDr. Kamila Rulcová.

Paní primářko, čím to je, že jsou ledviny tak nepostradatelné?

„Ledviny mají řadu funkcí, regulují obsah tekutin v organismu, složení vnitřního prostředí, vylučují škodliviny, mají také funkci endokrinní- vyrábějí totiž hormon erytropetin nutný ke správné krvetvorbě, uplatňují se v přeměně vitamínu D na aktivní formu nutnou pro výstavbu kostí a podobně.“

Poradíme vám
Základní rady pro zdravé ledviny

Co vás zajímá
Rizika onemocnění ledvin a způsob léčby

Povězte nám tedy, co našim ledvinám nejvíce škodí, na co bychom si měli dávat pozor?

„Nejvíce jim škodí hodně rozšířené nemoci, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka. Dále jsou škodlivé také nesprávné návyky, jako je nadměrné solení, kouření, nadváha, nedostatečný pitný režim, konzumace konzervantů v potravinách a podobně.“

Letošní ročník Světového dne ledvin byl zaměřen především na děti, znamená to tedy, že onemocnění ledvin a močových cest se nevyhýbají ani dětem?

„Tato kampaň upozorňuje především rodiče a všechny, kdo o děti pečují, že pro zdraví dětských ledvin je důležitá především prevence. Je potřeba si všímat už u malých dětí, zdali je jejich močení v pořádku. Někdy mohou nerozpoznané vrozené vady močových cest způsobit trvalé poškození ledvin. Močové ústrojí je poměrně složité, a tak se v průběhu nitroděložního vývoje může vyskytnout nějaká anomálie ledvin nebo močových cest. Nejčastěji to bývají různá zúžení nebo překážky právě v močových cestách a ty jsou pak rizikem i pro ledviny.“


Malé děti by neměli solit vůbec nebo minimálně...

A jak může maminka u malého dítěte poznat, že má problém s močovým ústrojím? To musí být dost těžké, zvláště když dítě ještě čůrá do plen.

„Dítě může být při močení neklidné, napíná bříško, pláče, má nevysvětlitelné časté teploty nebo jen prostě neprospívá. Je to těžké poznat, ale je třeba i na tuto příčinu myslet a vyloučit ji,“ připomíná primářka Dialyzačního střediska v Plzni, doktorka Kamila Rulcová.

A co starší děti? Existují u nich také nějaká rizika onemocnění ledvin?

„Šedesát procent dětských pacientů s významnější ledvinnou poruchou se nachází mezi 6 až 18letými. Rizika jsou podobná jako u dospělých, tedy nadměrný přísun soli, nadváha, nedostatečný pitný režim, konzervanty v potravinách. Vliv má i časté prochladnutí při nedostatečném oblékání, dochází k zahájení sexuálního života s možností přenosu některých sexuálně přenosných chorob, které se projevují opakovanými infekty. Mohou se opožděně odhalit některá vrozená onemocnění ledvin, například polycystická choroba.“

Paní primářko, statistiky mluví o tom, že děti spotřebují čtyřikrát více soli, než by potřebovaly, denní dávka by u nich měla být půl lžičky, to je smutné zjištění.

„Malé děti by neměli solit vůbec nebo minimálně,“ varuje MUDr. Rulcová a pokračuje: „Dietologové tvrdí, že se slaným je to podobně jako se sladkým. Že záleží na nastavení chutě v dětském věku, a když se tzv. zkazí vysokým přísunem soli, je to problém na celý život. Člověk má pak tendenci pořád přisolovat, jinak mu jídlo tolik nechutná.“


Selhání ledvin není pouze onemocnění vyššího věku

Česká republika je na třetím místě v Evropě ve spotřebě soli na obyvatele. Průměrné množství soli, které denně sníme, je přibližně dvojnásobné ve srovnání s doporučeným příjmem, takže povědomí o škodlivosti solení je u nás velmi nízké?

„Ano, je velmi nízké,“ potvrzuje lékařka. „Pro dospělého je doporučován denní příjem soli do 6 gramů, ale není výjimkou, že činí i 20g/den. Běžná populace průměrně přijímá 12 g soli za den. Pro organismus je to minerálová zátěž, která vede k zadržení vody a ledviny se s tím musí vypořádat. Zkrátka je to namáhá. V posledních letech se setkáváme hlavně s přesolenými potravinami z pohledu této maximální denní dávky soli.“

Vy se ve své praxi setkáváte s lidmi, kterým selžou ledviny a jsou pak závislí na umělé ledvině, je selhání ledvin onemocněním vyššího věku?

„Selhání ledvin není pouze onemocnění vyššího věku,“ připomíná paní doktorka. „Senioři závislí na dialýze převažují. Je to dáno vysokým zastoupením diabetiků 2. typu mezi léčenými pacienty. Ale není vzácné, že se do dialyzačního programu dostávají pacienti mladí kolem 20. až 30. roku věku, kteří od dětství trpěli nějakou formou nejčastěji vrozené anomálie močových cest, případně se u nich zjistila některá forma chronického zánětu ledvinných klubíček.“

Paní primářko, přibližte nám co to je dialýza?

„Funkci ledvin jde ideálně nahradit transplantací. Pokud to nelze, pak máme na výběr hemodialýzu či peritoneální dialýzu. Při hemodialýze se čistí krev v přístroji, tzv. dialyzačním monitoru. Při peritoneální dialýze se organismus čistí prostřednictvím speciálních roztoků, které se napouštějí několikrát denně do dutiny břišní a škodliviny přestupují z cév přes tzv. peritoneum do těchto roztoků. Každá z metod má své omezení, záleží na zdravotním stavu každého pacienta.“

Většina nemocných k vám dochází k dialýzám z domova a péče je tedy poskytována ambulantně…

„Ano, hemodialýza na středisku je ambulantní výkon. Pokud nemocný potřebuje hospitalizaci, dojíždí na dialýzu během hospitalizace buď na svoje středisko či na středisko v nemocnici, pokud takové nemocnice má.“

Jak často zpravidla přicházejí pacienti, jak dlouho trvá procedura?

„Hemodialýza se obvykle provádí 3x týdně, samotné vyčištění krve trvá průměrně 4-5hodin, k tomu je nutné připočíst ještě časy k napojení a odpojení nemocného a čas strávený dopravou,“ hovoří o časové náročnosti lékařka Kamila Rulcová. Nově je nyní schválené zdravotní pojišťovnou i provádění domácí hemodialýzy, kdy se nemocný na hemodialýzu napojuje sám v domácím prostředí. Má to však své významné limity.“

Paní doktorko, povězte nám s čím se potýká dialyzovaný či nefrologicky nemocný pacient?

„Dialyzovaný nemocný se kromě výrazně vyšší nemocnosti potýká hlavně se ztrátou času. Nefrologický nemocný řeší hlavně často rozsáhlou medikaci a významné dietní omezení.“

Kolik lidí trpí onemocněním ledvin u nás? Podle některých studií až milion lidí.

„Je to tak, některá z forem onemocnění ledvin postihuje přibližně 10% populace. A těch, které potřebují nějakou formu náhrady funkce ledvin je přibližně 1‰,“ varuje primářka Dialyzačního střediska v Plzni, lékařka Kamila Rulcová.

autor: Květa Bodollová
Spustit audio