Trosky Husmannovy kaple - tajemné místo s ponurou historií

31. srpen 2021 19:25, aktualizováno

V bujném lese ve Světcích se ukrývá torzo Husmannovy kaple. K místu a osobě rytmistra Husmanna se vztahuje mnoho pověstí. Kaple byla dokonce znesvěcena, když vandalové vykopali ostatky z místního hrobu.

Světce na Tachovsku mají svá tajemná zákoutí. V divokém lese plném hustých keřů, vysokých stromů a vzrostlých trav se ukrývají trosky Husmannovy kaple z 15. století. Své jméno nese kaple po majiteli tachovského panství Janu Filipu Husmannovi.

Husmann na Světcích kdysi založil fundaci Paulánského kláštera a byl se svou první ženou pochován v kostele Čtrnácti svatých pomocníků. „Po smrti byl pochován v kostele Paulánského kláštera, jenže ten byl za Josefínských reforem zrušen. V 19. století kostel a klášter Windischgrätzové přestavovali a v souvislosti s tím, byly ostatky Husmanna a jeho ženy přestěhovány do zdejší kaple, které se později říkalo Husmannova,“ uvedla Jana Hutníková, ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově.

Ostatky Husmanna vykopali vandalové

O Husmannovi se v okolí tradovala velice chmurná pověst. Vyprávění o ukrutném Janovi se dotklo učňů sídlících v bývalém klášteře. Ti u kaple vyhrabali ostatky Husmanna a jeho ženy a říká se, že s jeho lebkou dokonce hráli fotbal.

„Před asi 5 lety se různými osudy do muzea dvě lebky s podezřením, že se jedná o Husmannovo a jeho ženy, vrátily. Předběžná expertiza to však nebyla schopna potvrdit ani vyvrátit,“ doplnila Jana Hutníková.

Tajemné místo s ponurou historií, kde dnes stojí torzo Husmannovy kaple je součástí naučné stezky Vysoká – Světce. Jedná se o první zastavení na kopci, které se nachází za zříceninou bývalého kláštera.

autoři: Martina Sihelská , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?