Týden nízkoprahových klubů: Poznejte místa, která pomáhají mladým lidem v tíživých situacích

19. září 2022 10:04, aktualizováno

Ve dnech 19. až 23. září se více než stovka nízkoprahových klubů po celé republice otevře i pro širokou veřejnost. Česká asociace streetwork (ČAS) v těchto dnech pořádá již 16. ročník Týdne nízkoprahových klubů. Cílem akce je seznámit návštěvníky s fungováním a významem této sociální služby. Letošní ročník se zaměří i na přiblížení dopadů chudoby na životy dětí a na projevy uprchlické krize v nízkoprahových klubech.

Rodiče, zástupci samospráv, pedagogičtí pracovníci i potenciální klienti mají v uvedených dnech možnost nahlédnout do provozu těchto zařízení a seznámit se s jejich nabídkou, chodem a celkovým přínosem v místě, kde fungují.

„V programu letošního Týdne nízkoprahových klubů jsme se zaměřili na dvě aktuální témata, která nás doprovázejí většinu tohoto roku a ovlivňují životy tisíců lidí v České republice. Jde o válku na území Ukrajiny a s ní spojený příchod tisíců uprchlíků na území České republiky a rostoucí ceny energií a potravin a s nimi spojenou zhoršenou sociální situaci řady rodin,“ přibližuje hlavní témata letošního ročníku Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork. „Chceme veřejnosti více přiblížit, jak vypadá život dnešních teenagerů, jejichž rodiče se potýkají s chudobou a životem v existenční nejistotě. Zároveň přiblížíme i to, jak se dnes v České republice žije mladým lidem, kteří museli kvůli válce opustit svůj domov a ten dočasný našli v některém z českých měst,“ dodává Martina Zikmundová.

Jedna ze zajímavých akcí letošního Týdne nízkoprahových klubů se uskuteční v Plzni. Jmenuje se Otevřená PIXLA a netradiční zážitkovou formou návštěvníkům přiblíží téma ubytoven a sociálního vyloučení. „Ti, kdo 23. září přijdou do našeho klubu, si v jednom z programů budou moci vyzkoušet, jak se dá žít v pěti lidech na prostoru dvaceti čtverečních metrů za dvacet tisíc korun měsíčně,“ popisuje část programu Michal Beneš, koordinátor NZDM Pixla. „Tématu sociálního vyloučení se věnujeme dlouhodobě. V současné situaci pozorujeme, že se ohrožení chudobou více prohlubuje. S klienty často řešíme velmi složité situace a snažíme se jim s nimi pomoci, protože to mnohdy není v jejich silách. Jednáme proto i s rodiči, učiteli, úředníky, OSPOD a dalšími klíčovými aktéry,“ dodává Beneš. Dopoledne a odpoledne budou v sídle organizace Ponton, která tento plzeňský nízkoprahový klub provozuje, probíhat programy pro odbornou a pro širokou veřejnost a večer se pak v univerzitní kavárně Družba bude konat přednáška, beseda a hudební vystoupení.

Podívejte se na další program Týdne nízkoprahových klubů v Plzeňském kraji.

autoři: Veronika Krátká , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio