U Chudenic právě rozkvetla sakurová alej. Ne každý se tu chová ohleduplně

14. květen 2021 14:15, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sakurová alej v Chudenicích

Sakurová alej u Chudenic na Klatovsku se letos stala vítězkou ankety Alej roku Plzeňského kraje. Nyní je v plném květu a láká množství lidí, zejména kvůli fotografiím.

Sakurová alej u Chudenic se stala častým cílem návštěvníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. V aleji se prochází mnoho lidí, kteří se ovšem občas k rozkvetlým stromům chovají bezohledně a jsou schopni kvůli pěknému snímku dokonce lámat větvičky. Někteří návštěvníci upozorňují na krásu aleje a apelují na ostatní, aby alej neničili a jen se kochali.

Lidé se do aleje jezdí hlavně fotit. Někteří dokonce pravidelně. Každým rokem lidí v aleji přibývá. „Je to stále horší. Lidé se ke stromům neumí chovat, lámou větvičky a když jich to udělá padesát, tak ty stromy jsou olámané a je to škoda,“ řekla paní Klostrmanová, která se s rodinou do aleje jezdí fotit každý rok.

Obec nechce jít cestou restrikcí

„Problém je převážně s tím, že se lidé snaží stromů dotýkat,“ dodal místostarosta Chudenic David Žák. Obec nemá v plánu alej nějakým způsobem znepřístupňovat či oplocovat stromy. "Stačí, když se všichni budou chovat jako lidi," uzavřel David Žák. Městys chce do budoucna alej ještě o více než 300 metrů prodloužit.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio