U fakultní nemocnice se budou sázet slunečnice. Je tu Den roztroušené sklerózy

Světový den roztroušené sklerózy si 30. května připomeneme v celé republice a samozřejmě také v Plzni, kde se ve čtvrtek budou sázet slunečnice.

Slunečnice je symbolem Světového dne roztroušené sklerózy. Regionální organizace Roska Plzeň společně s Nadačním fondem Impuls a Neurologickou klinikou FN Plzeň zvou širokou veřejnost na happening pro podporu osvěty vážné nemoci – roztroušené sklerózy.

Osvětový projekt nenásilným způsobem – vysazováním slunečnic v mnoha místech ČR - poukazuje na to, že lidé s roztroušenou sklerózou žijí svůj život s diagnózou nevyléčitelného onemocnění a vyzývá k podpoře takto nemocných, upozorňuje na úskalí této nemoci mladé lidi, kteří se s ní doposud nesetkali a pro něž tato informace může znamenat zásadní rozdíl v kvalitě jejich dalšího života.

Předseda Unie Roska Petr Šindelář říká, že slunečnice není jen symbol, ale hlavně naděje. Lidé mohou přijít ve čtvrtek 25. května ve 13 hodin před lékárnu u hlavního vstupu do Fakultní nemocnice Lochotín. Je tam zelená plocha, kde připravené slunečnice můžete pomoci vysadit.

Proč slunečnice?

Kdysi prý vznikla krásná legenda. Jadérka slunečnic představují jednotlivé nemocné - každý z nich je jedinečný v boji se zákeřnou nemocí. Okvětní lístky slunečnice potom neziskový sektor, NF IMPULS a jednotlivé pacientské organizace. Stonek představuje zdravou populaci, o níž se potřebují lidé s „ereskou“ (rozstroušená skleróza), opřít. Listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce. Zavřené, sklopené hlavičky nočních slunečnic jsou problémy, které s RS přichází. Každé ráno otáčí slunečnice hlavu za sluncem, jde vstříc nové naději, tak jako lidé s RS doufají v lék, který nemoc vyléčí.

RS je nemoc mladých lidí. Průměrný věk, kdy je diagnostikována je 29 let (přesně 29,5); ale nevyhýbá se ani dětem do 15 let (v ČR 30 dětí). A možná to je ten správný začátek, pomoci lidem kolem nás začít o "eresce" přemýšlet jinak, vidět konkrétní lidi, a odtud je jenom kousek k dalším věcem. Jako je podpora, zastání a pomoc na místech, kde se rozhoduje o budoucnosti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...