U šumavského Černého jezera se pracuje. Lesy České republiky tam spravují kamennou hráz

14. srpen 2018 14:35

Zpěv ptactva, šumění korun stromů ve větru a jemné šplouchání vody narážející na břeh. Tak to teď u Černého jezera na Šumavě neuslyšíte. Místo toho tady zní zvuky typické pro stavbu.

„Hráz byla v této podobě vystavěna v 70. letech a od té doby neproběhla žádná její oprava. Její stav byl havarijní a v jednom místě se nám úplně vylamovala do jezera, proto bylo nutné přistoupit k její totální rekonstrukci. To znamená celou hráz rozebrat a znovu postavit,“ vysvětlil lesní správce ze Železné Rudy Petr Najman.

Kvůli rekonstrukci bylo nutné snížit hladinu jezera. Podle rozhodnutí správy Národního Parku Šumava to bylo možné provézt maximálně o 40 centimetrů, s ohledem na chráněné rostliny především Šídlatku jezerní.

Stavební práce se musí dělat s ohledem na přírodu a živočichy

Rekonstrukce probíhá za plné turistické sezony. Proč, popsal Petr Najman: „Stavební práce, kde se betonuje, se musí provádět v době, kdy nemrzne. Dělat by se to samozřejmě mohlo i na jaře, ale s ohledem na možné rušení Tetřeva hlušce jsme to museli nechat až na letní období.“

Stavba neomezí jen turisty, kteří by se u jezera měli pohybovat opatrně, ale rekonstrukce má vliv i na přírodu v blízkém okolí. Například často fotografovaným objektem je u Černého jezera osika, jejíž kmen je vodorovně s vodní hladinou. Podle Petra Najmana se stavebníci snažili pracovat kolem stromu co nejšetrněji, aby jí rekonstrukce nijak nepoškodila.

Součástí rekonstrukce bude nejen vybudování nové hráze, ale také vytvoření klidového území mimo komunikaci. Oprava jezera vyjde na 880 tisíc bez DPH a bude hotová nejdéle do září.  

Spustit audio