Učiliště v Plané chce vychovávat řezníky a cukráře, reaguje tak na poptávku firem

2. říjen 2013

Sehnat vyučeného řezníka nebo krejčího, s tím mohou mít firmy v Plzeňském kraji problém. Zájem žáků o tradiční řemesla totiž i na západě Čech upadá. Na nedostatek kvalifikovaných pracovníků reagují některé odborné školy nebo učiliště v regionu. Nové obory chystají například některé krajem zřizované školy na Tachovsku.

Nové obory chce příští školní rok nabídnout i základní škola a učiliště v Plané na Tachovsku.

„Tachovsko má malou nabídku učebních oborů ve srovnání s okresy Domažlice nebo Klatovy, které jsou s námi srovnatelné, takže chceme umožnit rodičům, aby mohli posílat žáky do učiliště na okrese Tachov a nemuseli dojíždět,“ říká ředitel školy Josef Mára.

Nově by v nabídce plánského učiliště měly být obory řezník a cukrář. „My jsme si dělali průzkum ve firmách, které se těmito obory zabývají,“ pokračuje ředitel, podle kterého z průzkumu vyplynulo, že o takové absolventy je zájem.

„Vím, že je problém nabrat řezníky, ale zase na druhou stranu vím, že je obrovský zájem ze strany firem sehnat řezníky,“ dodává Josef Mára.

Obor cukrář by podle něj mohli vyhledávat i žáci ze sousedního Karlovarského kraje. „Cukráře zrušily Mariánské Lázně a Chebsko a Karlovarsko je spádovou oblastí pro naše učiliště, protože jsme na dopravní tepně, na železnici. Takže žáci nemají kde se učit a my jim to chceme umožnit.“

Snahu učiliště v Plané učit nově řezníky a cukráře vítá i Oldřich Struček z tachovského úřadu práce. „Tyto obory jsou poptávány ze strany zaměstnavatelů, uplatnit se mohou i v rámci Evropské unie, konkrétně třeba v nedalekém Německu, kde víme, že jsou tyto obory vyhledávány i živnostníky,“ uvedl.

To potvrzuje i ředitel školy v Plané Josef Mára, podle kterého by se budoucí řezníci mohli uplatnit v masokombinátu v Plané, kde budou mít i odborný výcvik. Zkušenosti a budoucí zaměstnání by mohli ale získat i za hranicemi.

„Dělali jsme si průzkum ve Weidenu, kde pracuje hodně českých řezníků a jezdí tam na praxi i učni z Chomutova. Tak proč neumožnit našim potenciálním budoucím zaměstnancům, aby se tam mohli rovnou učit,“ dodává Mára.

Nové obory chystají i další školy

Kromě Plané připravuje nový obor střední škola v Boru u Tachova, kde chtějí vyučovat až 90 autoelektrikářů. Na zemědělské škole v Klatovech by měl být nově obor pro zahradníky, stavební učiliště v Plzni zvýší kapacitu dálkového oboru stavební provoz.

Změny už schválil zřizovatel škol, tedy Plzeňský kraj. „Ke změně dochází hlavně z důvodu podpory technického odborného školství. Nejvíc pozitivních změn je v rámci středních škol odborného typu,“ říká krajský radní pro oblast školství Jiří Struček z ČSSD.

O zavedení nových oborů bude definitivně rozhodovat ministerstvo školství.

autor: lum
Spustit audio