Upomínku na císařovnu probodnutou pilníkem tady najdete dodnes

28. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sissi s knihou pravděpodobně nějakého klasika v ruce

Ačkoliv císařovna Alžběta Bavorská, známější spíše jako Sissi, Františkovy Lázně nikdy nenavštívila, uchovávají na ni tak, jako mnohde jinde, vzpomínku. Tady se konkrétně jedná o sádrový model císařovnina pomníku, který stával ve městě v letech 1905-1925.

„Po její tragické smrti v roce 1898 se zvedla velká vlna vlasteneckého citu a zidealizovaná postava císařovny se stala motivem pro různé památníky, které rostly po celé monarchii. Takováto tendence se vyskytla i v západočeských lázních. Roku 1905 byla za účasti arcivévody Františka Ferdinanda d´Este odhalena právě tato socha, respektive celý monstrózní pomník,“ uvedl ředitel Městského muzea Františkovy Lázně Štěpán Karel Odstrčil.

Model pomníku Sissi v životní velikosti; originál je v nadživotní velikosti

Model pomníku najdeme dodnes právě ve zdejším městském muzeu: „My tady vidíme samotnou sochu sedící císařovny v jakési odpočívající póze s knihou pravděpodobně nějakého klasika v ruce. Má to znázorňovat panovnici jako intelektuální ženu, jemnou, hledící někam do dáli tak, jak ji známe z jejích středomořských pobytů, stylizovanou, zajímající se o literaturu, poezii a tak dále. Dokonce i ten pomník zapadal do kontextu lázeňských parků, kde se nacházel, kdy se v člověku při pohledu na něj měl rozhostit v duši poklid,“ řekl ředitel muzea.

Vlastní pomník pak sestával z výše popsané sochy císařovny, která se nacházela uprostřed, a po pravé a levé straně byla k vidění křídla, na kterých byly dva reliéfy. Fotografii pomníku si návštěvníci mohou prohlédnout přímo u sochy vystavené v muzeu. Celý pomník byl v nadživotní velikosti. „Bohužel se z něj nic nedochovalo, protože ve 20. letech bylo ze zákona rozhodnuto, že ve veřejném prostoru nesmějí nikde zůstávat upomínky na někdejší pořádky, monarchii a členy habsburské rodiny. Proto všechny obdobné pomníky musely v celém Československu zmizet,“ vysvětlil ředitel Odstrčil.

Pomník se sochou císařovny byl za symbolickou jednu korunu převezen ke Starnberskému jezeru, tedy do kraje, kde Sissi vyrůstala. Zde je k vidění dodnes.

Posedlá krásou a mládím

„Císařovnu Sissi můžeme přirovnat k Marilyn Monroe, protože je to právě ta krásná žena, která nikdy nezestárla. Nechávala se znázorňovat a fotografovat jen v mládí, ve stáří ji už de facto nikdo nikdy neviděl, zakrývala se závojem. Císařovna Alžběta byla známá svou láskou k národům rakouské monarchie, velkou blízkost pociťovala k temperamentním Maďarům. Velmi obdivovala klasické Řecko, podporovala vědu a umění. Nakonec se stala obětí atentátu, kdy ji v roce 1898 v Ženevě propíchl atentátník pilníkem,“ řekl Štěpán Karel Odstrčil.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio