Úterní Noční Linka: Mezinárodní den mateřského jazyka

21. únor 2023

Jak moc se podle vašeho názoru změnila čeština od dob vašeho mládí? Co vám nejvíc vadí na současné mluvené či psané češtině? Myslíte, že umíte dobře česky? Uděláte občas v psaném projevu nějakou hrubku? Jste spokojeni s tím, jak se hovoří v médiích? A přivítali byste třeba větší používaní tzv. vulgarismů, nebo zjednodušení češtiny? Bavila vás čeština ve škole? Milovali jste hru se slovy ve slohových pracích?

Britský časopis The Economist si položil otázku, který jazyk světa je ten nejsložitější. Vítězem se stala vzácná řeč amazonských indiánů známá pod označením tuyuca. Je tvořena fonetickým systémem jednoduchých souhlásek a několika málo nosových samohlásek. Není tedy nejsložitější z hlediska výslovnosti, ale rozhodně je tato řeč složitá pro chápání.

Také čeština nepatří právě k jednoduchým jazykům, ale rozhodně rodný jazyk patří k největším pokladům každého národa.

Umíme česky? A co naše děti a vnoučata, která jsou možná už více doma v angličtině? Chybí vám použivání některých starších slov v češtině?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová