Útulna Strakov v Domažlických městských lesích nabídne turistům přístřeší na cestách

29. červenec 2022 09:36, aktualizováno

Nové místo k odpočinku vzniklo v Domažlických městských lesích. Útulna Strakov slouží turistům v Přírodním parku Zelenov na břehu stejnojmenného rybníka.

Na břehu rybníka Strakov v Domažlických městských lesích stojí nová dřevěná stavba s terasou vybíhající nad hladinu rybníka. „Je to hlavně praktická stavba, která umožní jak úkryt před nepříznivým počasím, tak je zde možné i přespat. Od samého začátku je hojně využívána a návštěvníci se k Útulně chovají zatím šetrně,“ popsal místostarosta Domažlic Stanislav Antoš. Útulna se nachází v Přírodním parku Zelenov, kde je i naučná stezka pro děti.

Prohlídka lesa s průvodcem

Novinkou v Domažlických městských lesích jsou exkurze v doprovodu průvodců. Existují dva okruhy prohlídek dlouhé 2 a 4 km, kdy průvodkyně ukáže skupině okolí Čerchova. „Cílem je kromě propagace, edukace nebo přiblížení divoké přírody hlavně regulace autobusové dopravy v CHKO,“ vysvětlil Stanislav Antoš.

Město Domažlice vlastní 3771 ha lesů. To je poměrně velká zalesněná plocha. Město se snaží přikupovat od soukromých vlastníků další les. Usiluje o obnovu lesa napadeného kůrovcem a holé plochy zalesňuje. V souvislosti s obchvatem obce Babylon ale město Domažlice o část svých lesů přijde.

V těchto dnech je velmi aktuálním tématem riziko lesních požárů. Opatření proti nim platí v Domažlických městských lesích každý rok. Na své revíry dohlíží hajní a les kontrolují také hasiči.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio