Už deset let Milan Havránek rozsvěcuje vlastnoručně vyrobený betlém

6. prosinec 2016

Veliký betlém přímo na ulici je k vidění ve Zruči - Senci u Plzně. Konkrétně v ulici V Zátiší v Senci. Před svým domem ho každý rok, už od roku 2006, staví Milan Havránek. Sám ho také vyrobil a průběžně ho doplňuje o další postavy a zvířátka. Ovšem - nikoli ze dřeva nebo dalších tradičních materiálů, ale z porobetonových tvárnic. Každý den se úderem 17 hodiny betlém rozsvítí a lidé ho můžou za zvuku koled obdivovat až do sedmé večerní.

Vše začalo tak, že chtěl Milan Havránek potěšit manželku. Ta si přála, aby betlém ozdobil jejich předzahrádku. Řekl si, že ho vyrobí sám a vymyslel, že postavy vyřeže z porobetonu. Jenže výroba postavy Josefa se jaksi vymkla kontrole a proto má dnes betlém rozměry jaké má.

„Josef mi trochu přerostl. Původním záměrem bylo vyrobit malé figurky z tvárnice, jenže tahle se mi tam nevešla. Tím pádem bylo dané, že všechny další figurky musí být stejně velké jako Josef. A ten má 80 centimetrů,“ vysvětlil Milan Havránek.

Vše začalo tak, že chtěl Milan Havránek potěšit manželku. Ta si přála, aby betlém ozdobil jejich předzahrádku

Hned první rok se na betlém přišli podívat známí Havránkových, dát si svařené víno a zazpívat si koledy. Když o tom slyšeli sousedé, řekli, že by příští rok přišli také. A tak se Milan Havránek rozhodl, že přidělá další postavy.

Neobvyklý betlém má tradiční postavy

„Přidělal jsem pasáčka, ovečku s beránkem a hlídacího psa, což je základ každého betlému. Jenže to už se nám všechny postavy nevešly do předzahrádky. Museli jsme proto pro instalaci zabrat kus obecního pozemku. Celý betlém se skládá z 28 lidských postav a 18 zvířat. Betlém vzhledem k jeho velikosti stavíme přibližně 14 dní předem,“ říká pan Havránek.

Podle něj jsou součástí betléma jen klasické postavy, obohacené o tradiční figury řemesel staré české vesnice.

Na betlém se každý rok přijdou podívat desítky lidí. Mezi ně patří i místní obyvatelka Ivana Nečasová s vnukem. Podle ní je to krásná tradice a každý rok se tu při prvním rozsvěcení sejde tolik lidí, že se všichni ani nevejdou do ulice.

Betlém bude k vidění u domu manželů Havránkových ve Zruči-Senci až do Tří králů.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio