Už je to tradice, svítí celé Čepice, i věšák na hasičské hadice

Stovky metrů až kilometry světelných řetězů rozvinuli i letos v Čepicích u Sušice. V adventní a vánoční době tam svítí most, domy, schody, stromy, kaplička i věšák na hasičské hadice.

Vánoční osvětlení v Čepicích u Sušice

Se začátkem adventu se i letos rozsvítily stromky na zahradách a náměstích a také různě barevné prvky v ulicích. Na světelné výzdobě ani letos nešetřili v malé vesnici Čepice u Sušice. Podobně jako loni se tam sousedé domluvili, že rozvinou po vsi v součtu možná kilometry světelných řetězů a nasvítí most a skoro úplně všechno, co stojí v okolí řeky Otavy.

„Kromě mostu jsme letos přidali také girlandu na sochou svatého Jana Nepomuckého,“ vylíčil kytarový virtuos a obyvatel Čepic Lubomír Brabec. „Přibyla další světýlka. Další a další sousedé se k tradici připojují. Když to nejde jinak, tak alespoň tím světlem se snažíme rozmrazit mráz v lidských duších,“ vyznal se hudebník. Osvětlené jsou stromy, obrysy všech domů a oken a vše se krásně zrcadlí v řece Otavě, po jednom břehu jsou světla laděná ve studených tónech, na druhé straně řeky v teplých.

Svítit se bude co nejdéle, určitě do Hromnic

S výzdobou pomáhá také hasič Libor Potužník. „Každý ze sousedů přidal další šedesátimetrový řetěz,“ popsal hasič s tím, že za jeho domem svítí i věšák na hasičské hadice. I když elektřina podražila, neměl by si podle Brabce člověk nechat sebrat takový radostný adventní zvyk. „Akorát jsem si všiml, že všichni světla přes den vypínáme a zapínáme zase kolem 17. hodiny,“ řekl.

Zatímco v Čepicích vánoční výzdoby přibylo, v Plzni je jí přibližně stejně. Podle Radky Žákové z městské správy veřejného statku je asi 95 % světelné výzdoby v úsporné variantě. Jak vysvětlila mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová, adventní osvětlení nepředstavuje významný podíl na celkové spotřebě elektřiny. „Často jsou v ozdobách LED žárovky, které mají malou spotřebu,“ objasnila.

V Plzni se výzdoba vypne na Tři krále, v Čepicích vloni vydrželi někteří až do Hromnic. „Určitě budeme svítit co nejdéle,“ slíbil za Čepické muzikant Lubomír Brabec.

autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio