V areálu DEPO2015 v Plzni si můžete pronajmout záhonek

18. březen 2021 07:35, aktualizováno

Pěstovat čerstvou zeleninu a bylinky je možné téměř v centru Plzně nedaleko vycházkové trasy podél Radbuzy. Spolek Pěstuj prostor provozuje komunitní zahradu v DEPO2015, kde je možné si pronajmout záhon.

Komunitní zahrada je umístěna v areálu DEPO2015. Zeleninu a bylinky zahradníci pěstují ve velkých betonových truhlících o velikosti 1 m² a 2 m². Zahradníci kromě vlastní úrody mohou sklízet také bylinky ze společného záhonu. Cena pronájmu záhonku o velikosti 1 m² činí 700 korun za sezónu a za dvojnásobný prostor 1100 korun. V této ceně je zahrnuta i voda na zalévání a možnost využívání společného nářadí.

Zahradníci mohou využít i prostor pro odpočinek

V zalévání se zahradníci střídají. „Docházení každý den by bylo celkem nepraktické, takže my se v zalévání střídáme a jeden zahradník zaleje záhony všem,“ vysvětlila Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor. V zahradě je také část určena pro posezení, jež je nejen pro samotné zahradníky, kteří tento prostor mohou využívat například ke grilování.

Zahradníci si v pěstírně mohou vypěstovat téměř cokoli. „Byť k tomu název svádí, konopí dovolené není, ale víceméně záleží na vás a chuti, co si vypěstujete,“ usmála se Silvie Hašlová.

Zelenina a bylinky se pěstují v obřích květináčích se zajímavou historií

Květináče byly vyrobené v 70. letech, kdy byla ozeleňována řada míst v Plzni. Velký důraz byl kladen i na jejich estetickou stránku, a proto jsou jejich boční strany osazeny keramickými reliéfy, které navrhl plzeňský keramik František Pavlas. „V 90. letech skončily tyto nádoby ve skladu odkud měly být před několika lety odstraněny na skládku. My jsme několik z nich zachránili a využíváme je,“ uzavřela Silvie Hašlová.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio