V bahně a loužích proběhl nultý ročník závodů psích spřežení ve Stříbře

22. duben 2022 09:27, aktualizováno

Chladný dubnový víkend se mohli diváci radovat z nevšední podívané ve stříbrských kasárnách, kde se konal dvoudenní závod psích spřežení a canicrossu. Šlo o zkušební, tedy takzvaný nultý ročník, který měl organizátorům ukázat, zda by se daly takové závody pořádat nadále.

Na soutěž se přihlásilo více než 130 závodníků, ale na start se jich dostavilo méně, a někteří závodníci soutěžili hned první den dvakrát. Někoho pravděpodobně odradilo také páteční studené a deštivé počasí, po kterém zůstala trať plná vody a bláta. Což bylo nejvíce znatelné v cíli, kam všichni účastníci dorazili jako po bahenní koupeli.

Závodníci se vraceli k nepoznání

"Trať byla opravdu náročná, bahnitá, plná louží, klouzalo to. Střídalo se počasí, ráno bylo slunce, ale pak se rychle zatáhlo. Prostě průměrné jarní počasí, já to beru tak, jak to je, ani časy neřeším, vím, že je tu mnoho lepších účastníků," uvedla Lucie Machková z Nepomuku, která se na start postavila s číslem 134.

Ze Strachotovic dojela Markéta Andrlová. "Moc to klouzalo, opravdu to bylo nebezpečné, ale naštěstí jsme nespadla a doběhla v pořádku," smála se celá zablácená závodnice.

Bahno čvachtalo, i diváci odcházeli domů se zablácenou obuví. To zaskočilo i hlavního organizátora Rostislava Joba, který doběhl s bahenním make-upem přes celý obličej. "Já tu běhám velmi často, ale takový masakr jsem zrovna na víkend nečekal, pátek nám tu opravdu udělal doslova krosovou trať. Klouzalo to, všude velké louže. Ale i tak si to účastníci dost chválili, dokonce i ti, co jedou brzy na závody do Francie. Celkově bych řekl, že na to, že to byl nultý, zkušební ročník, tak se to podařilo. Nebyly žádné potíže, snad jen jednu odřeninu jsme ošetřili a pak nás na chvilku zaskočil technika, kdy vypadl časový monitor, ale i to jsme rychle zvládli," uvedl Rostislav Job.

Právě on trasu 4.8 km vybral, jde o místo kde sám často trénuje. "Odmala jsem měl alaskány, tomuto sportu se věnuji řadu let. Teď mám šest psů do spřežení, v Česku se účastníme téměř všech závodů, jezdíme pravidelně i do ciziny. Letos jsem měl radost z pěkného šestého místa na MS v Norsku," dodala Rostislav Job.

Divácká radost se nedala skrýt. "Je to krásný pohled, takový závod. Moje dcera Petra také běhá se psem, i na koloběžce, ale čeká miminko, takže letos vynechala," chválila podívanou ve stříbrských kasárnách Jiřina Furová z Blahoust. Závody doplnily také starty dětí a diváků se psy.

Výsledky najdete zde.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio