V Bavorské Železné Rudě pokračuje testování pendlerů

20. říjen 2020 12:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Testovací stanice na covid-19 na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein

Na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein se minulý týden zdarma prováděly testy na covid-19 pendlerům, kteří dojíždějí za prací. Za 5 dní se zde nechalo otestovat cca 1700 pendlerů.

Bavorská vláda nabídla českým pendlerům možnost nechat se zdarma otestovat na covid-19 přímo na hranicích s Německem. Dvě stanoviště na přechodu v Bavorské Železné Rudě zahájila provoz v minulém týdnu.

Okres Regen se rozhodl zavést tuto službu pro české pendlery z důvodu ochrany jak německých zaměstnavatelů, tak samotných pendlerů. Ti se tak mohou nechat pravidelně testovat a nehledět na finanční náklady na zhotovení testů. Testování je totiž zcela zdarma.

Testování na hranicích zabere jen pár minut, ale z počátku byl zájem takový, že se občas na obou stanovištích tvořily i fronty. „K dnešnímu dni jsme měli asi 1700 pendlerů, což je pro nás velmi uspokojivé číslo,“ oznámila Simona Fink, koordinátorka česko-bavorské spolupráce ze Zemského úřadu v Regenu.

Pendleři se nechávají testovat opakovaně

Někteří pendleři se dokonce nechali otestovat na hranicích už opakovaně. Většina zaměstnavatelů klade důraz na opakování testu, pokud zaměstnanci strávili v České republice více jak 48 hodin. Pro to, aby se zájemci mohli nechat na hranicích otestovat, potřebují průkaz pendlera, který vystavuje zaměstnavatel, nebo německou kartičku pojištěnce. Výsledky dostanou do 24 až 36 hodin.

Testovací stanoviště bylo otevřené minulý týden od pondělí do čtvrtka od 06:00 do 18:00. V tomto týdnu pokračuje ve stejném čase. „Testování pokračuje, testovací jednotku by si Zemský úřad Regen rád zapůjčil a ponechal na delší dobu. Pokud nebude akutní potřeba této jednotky někde jinde, tak by zatím zůstala na hranicích,“ sdělila Simona Fink.

V okrese Regen zatím pendleři nemusí mít povinně testy na covid-19. Zato v sousedním okrese Cham je musí při kontrolách předkládat už týden. Testy přímo v Chamu zhotovují také zdarma.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio