V bytě si vytvořili prkna, která znamenají svět, a natočili film
Snímek Sami doma je dokumentární komedie o mužském přátelství autorů a zároveň protagonistů filmu Jana Foukala a Alberta Romanuttiho.
„To je nejlepší přátelství, které jsem snad v životě zažil,“ uvedl Jan Foukal. Snímek vznikl v období lockdownu, kdy tvůrci stejně jako všichni ostatní, kvůli covidové pandemii trávili více času doma. Autoři v té době byli spolubydlící a rozhodli se natočit film v prostředí bytu o rozloze 38 metrů čtverečních.
„Největší motivace byla vytvořit si nějaký program, protože v té době toho zavření veřejného prostoru, tak se člověk dost omezil. Přestaly existovat koncerty, kavárny, kina a tak dál. My jsme nechtěli tu naší produktivitu zastavit a tak jsme se rozhodli, že bychom podnikli tenhle filmový projekt,“ vysvětlil Foukal.
„My říkáme, že jsme si vytvořili parkety, které znamenají svět. Takový ateliér a tvůrčí místo z toho bytu, ve kterém jsme bydleli. A udělali jsme to jako takovou hru, že jsme měli dost zábavy,“ dodal Albert Romanutti.
Po projekci snímku Sami doma v Moving Station následoval ještě hudební recitál v podání obou tvůrců. Setkal se snímek v Plzni s úspěchem? Zjistíte v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.