V Chodové Plané na Tachovsku mají venkovní galerii soch

3. listopad 2020 12:15

Třicet soch na pět různých témat, které vznikly během sympozií, je instalováno po Chodové Plané. Sochy jsou umístěny ve venkovních prostorech, a proto si je návštěvníci mohou přijet vyfotografovat a ocenit umění prakticky kdykoli.

Z prvních dvou sympozií vznikly dřevěné sochy, které se nacházejí v objektech obce – v kulturním domě, na úřadě nebo ve školce. Další tří sympozia byla vytvořena z hořického pískovce a ty se nacházejí na hřišti Slavoje Chodová Planá, u návesního rybníka, ve Vyškovské a Krátké ulici a park soch se vyskytuje u městské radnice.

Sympozia v Chodové Plané byla pravidelnou akcí, která se pořádala pět let za sebou. „Na myšlenku pořádat sympozia mě přivedl pan prezident pivovaru Jiří Plevka starší,“ řekl místostarosta Chodové Plané Ctirad Hirš. Každé sympozium mělo své téma např. roční období, zrození, život, sport atd.

Návštěvníci zde mohou nalézt např. siluetu nahé ženy, patrona hasičů svatého Floriána u požární zbrojnice, anděla sportu a spoustu dalších zajímavých soch, které jsou pro turisty oku lahodící.

Turisté mohou z Chodové Plané vyrazit na výlet například na kole. Mezi Planou a Chodovou Planou vedou dvě cyklostezky a dva roky stará cyklostezka směřuje na Mariánské Lázně. Zájemci se na výletě mohou občerstvit například u okénka restaurace Stará Sladovna.

autoři: Martina Sihelská , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio