V den svých narozenin se radovat nemůže

4. září 2014

…ale o to větší radost ze života z něj čiší. Fotograf Pavel Štoll, který strávil dlouhá léta po boku spisovatele Bohumila Hrabala, se narodil 21. srpna. Naším hostem byl u příležitosti začínajícího Hrabal Festu v Plzni.

Festival organizuje Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje a pan Štoll tu vystavuje své černobílé fotografie, které pořídil v letech 1980-1995 výhradně v hospodách a restauracích. Proč právě tam? Hrabal se držel teorie, že v hospodě umírá nejméně lidí.

Známý spisovatel nesnášel dotazy na svoji literární tvorbu. Když ovšem o svých knížkách nezačal vyprávět sám. Takže zážitky, které si Pavel Štoll pamatuje, jsou téměř výhradně „neliterární“, tedy ze života. A velice rád se o některé z nich podělil s posluchači. Za zmínku určitě stojí třeba ta se zahraničním televizním štábem, který přišel Hrabala natáčet přímo do výčepu.

Jak se Pavel Štoll a Bohumil Hrabal poznali? Co mu přinesl jako výjimečný dárek do nemocnice? V jaké společnosti se Hrabal cítil nejlépe?

Poslechněte si, co o tom všem vypráví fotograf Pavel Štoll v rozhovoru s moderátorem Stanislavem Juríkem. Dozvíte se také podrobnosti o Hrabal Festu a jeho programu od organizátorky výstavy Hany Šikové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.