V Dubci u Přimdy nadšený chovatel zpřístupní veřejnosti želví zahradu

20. květen 2024 21:26

Někdo chová na zahradě slepice, Karel Gebauer tam má desítky želv. Zahrada plná tvorů s krunýři loni velmi zaujala turisty, a tak se chovatel rozhodl svůj chov letos oficiálně zpřístupnit veřejnosti.

Želví zahrada

Vesnička Dubec u Přimdy čítá necelou třicítku obyvatel. Jedním z nich je Karel Gebauer, který zachránil místní zchátralou roubenku. Loni u ní s rodinou otevřel stánek se zmrzlinou. Turisty a cyklisty ale začalo mnohem víc zajímat, co skrývá zahrada za roubenkou. Biochemik Karel Gebauer tam totiž chová želvy a rád o nich zájemcům vypráví. A tak se rozhodl, že areál zvelebí, vytvoří turistům potřebné zázemí a letos svůj soukromý chov s více než čtyřiceti želvami devíti druhů oficiálně zpřístupní veřejnosti.

Želví zahrada

Zatím se zde pořád ještě staví. Budují se čtyři velké plochy, výběhy s různě velkými kameny, trávou, keři i třeba kóje pro kladení vajec. „Byť na první pohled želva působí jako nemotorné zvíře, ve skutečnosti moc ráda zdolává různé překážky, proto musí mít výběh pestrý,“ vysvětluje Karel Gebauer.

Želví zahrada

Pro Karla Gebauera představují chované želvy především studijní materiál. Do jejich výběhů se vůbec nechodí, aby želvy měly pocit, že se jedná o jejich území. Chovají se tam tedy přirozeně a Karel Gebauer je sleduje. „Pozorujeme hlavně chování želv ve vztahu k intenzitě a barevnosti světla a podílu UV záření.“

Želví areál by se dle plánu měl veřejnosti otevřít v sobotu 8. června.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio