V Horní Bříze se zatím kácet nebude

Obnova parku u radnice Horní Břízy se zatím odkládá
Obnova parku u radnice Horní Břízy se zatím odkládá

Obyvatelé Horní Břízy uspěli s peticí proti kácení stromů, obnova parku u radnice se zatím odkládá.

Stromy v okolí radnice v Horní Bříze na severním Plzeňsku se prozatím kácet nebudou, město vyslyšelo petici, kterou podepsalo 300 místních obyvatel. Minulé vedení Horní Břízy totiž chtělo revitalizovat zeleň v centru, a to by podle vypracovaného projektu znamenalo masivní kácení desítek vzrostlých stromů. Nahradit je měly nové dřeviny. „Šlo by o dvě třetiny všech stromů, což je asi 50 kusů, a všechny keře, což je asi 25. Tady, jak stojíme, nebude nic,“ posteskl si před rokem iniciátor petice proti kácení Zbyněk Špaček, který v Horní Bříze žije zhruba třicet let.  Nejen podle něj by město kácením přišlo o stín a příjemné klima a dlouho by trvalo, než by v parku vzrostla nová zeleň.

Obnova parku u radnice Horní Břízy se zatím odkládá

Na radnici se sešlo minulý týden nové vedení města se zástupci petičního výboru. Petici, kterou loni vzalo minulé zastupitelstvo na vědomí, teď posoudí komise životního prostředí a pak nově zvolení zastupitelé. A jak potvrzuje člen minulého zastupitelstva a teď nový starosta David Kapr, zvolený za nezávislé kandidáty Město lidem, kácení zatím v plánu není „Byla svolána pracovní schůzka za účasti projektantky, která přítomné seznámila s plány na obnovu parku. Teď máme nové vedení města a čas na to, se za čtyři roky rozhodnout, jestli se přistoupí k projektu, nebo se vypracuje projekt nový,“ řekl s tím, že by byl pro postupnou revitalizaci a nahrazování dřevin.

Obnova parku u radnice Horní Břízy se zatím odkládá

Bývalý starosta Vojtěch Šedivec ze Sdružení nezávislých kandidátů před rokem vysvětloval, že řada stromů je ve špatném stavu a že je potřeba sjednotit tvář parku, kde je v současnosti skladba dřevin velmi různorodá.  „Některé přerostlé jehličnany a túje, které tu jsou, nemají hodnotu, kromě toho, že jsou to živé organismy. Z toho důvodu chceme obnovu udělat, aby to tu vypadalo pěkně a bylo tu hodně zeleně,“ prohlásil. Jenže to by trvalo podle iniciátorů petice i podle současného starosty řadu let, kdy by centrum města muselo čelit letním vedrům bez stromů. O tom, co se bude s parkem v centru dít, tedy rozhodne nové zastupitelstvo.

Spustit audio
autoři: Jana Kosová, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas