V Hrádku opět dluží mzdy

Průmysl

Železárny Hrádek u Rokycan dluží od minulého týdne mzdy svým zaměstnancům. Vedení podniku, patřícího k holdingu Zdeňka Zemka Z-group, se tak po půl roce znovu musí obávat protestů zaměstnanců.

Zaměstnanci a.s. Železárny Hrádek zatím nedostali vyplacenou mzdu za září v plné výši a v řádném výplatním termínu, kterým je podle kolektivní smlouvy 25. den následujícího měsíce. Za září jim firma vyplatila jen zálohu tři tisíce korun. Doplatek mezd za září by měli zaměstnanci podle mluvčího železáren Šmucra obdržet pravděpodobně ve středu, nejpozději však do konce týdne. Podotkl, že společnost musí nejprve uhradit náklady za energii a suroviny a splácet i staré závazky ve snaze zachování výroby, takže se může stát, že výplaty mezd se mohou o pár dní opozdit. Předseda odborů Miroslav Šimonovský řekl, že porušení kolektivní smlouvy v případě nedodržení výplatního termínu jsou odbory ochotny tolerovat jen do konce října. Pokud zaměstnanci železáren nedostanou mzdy v plné výši do zítřka, budou jednat o dalším postupu.

Železárnám Hrádek, které jsou součástí skupiny Z-group, se v 1. pololetí podařilo po předcházejících třech ztrátových letech otočit hospodaření do zisku. Ze tří nejvýznamnějších hutí uskupení Z-group však byly hrádecké železárny jediným podnikem, který skončil v pololetí v zisku. Železárny Veselí ukončily pololetí se ztrátou 115,4 miliónu a Železárny Chomutov tratily 108,4 miliónu korun.