V kampusu ZČU otevřeli první kontejnerovou samoobslužnou prodejnu v republice

18. květen 2024 12:00

Pečivo, uzeniny, chlazené nápoje i nanuky – to vše a mnohem víc najdou lidé v kontejnerové prodejně Samoška 24/7, do které budou moci za pomoci QR kódu vstoupit v jakoukoliv denní dobu. Otevřeli ji v kampusu Západočeské univerzity v Plzni na Borech.

Samoška 24/7

24 hodin denně, 7 dní v týdnu můžou nově nakupovat studenti a zaměstnanci Západočeské univerzity v Plzni. Přímo v kampusu na Borech jim to umožňuje nová samoobslužná prodejna. Umístěna je ve velkém kontejneru a pro první vstup si musí zákazníci stáhnout aplikaci DoKapsy a zaregistrovat se pomocí bankovní identity. Pak už jim nic nebrání v nákupu. Ojedinělý koncept vznikl díky spolupráci soukromé společnosti s katedrou kybernetiky Fakulty aplikovaných věd ZČU, jejíž absolventi ve firmě pracují.

Samoška 24/7

„Dlouhodobě se snažíme nabídnout zaměstnancům i studentům lepší infrastrukturu. Zde v kampusu dosud chyběla možnost nákupu ve večerních hodinách či o prázdninách. Nápad, se kterým přišla firma P.V.A. systems, nám přišel skvělý. Navíc za projektem stojí i naši absolventi, takže je to dobrá příležitost ukázat, co studenti naší školy dokážou,“ uvedl rektor ZČU Miroslav Lávička.

V obchodě je k dispozici zhruba 400 druhů zboží, sortiment se může měnit dle poptávky zákazníků. Jako opatření proti krádežím zde slouží kamerový systém, který automaticky vyhodnocuje, kudy nakupující prošel, a videozáznam přiřadí k patřičnému paragonu. Systém také vyhodnocuje nezvyklé chování, v tom případě paragon nakupujícího označí jako podezřelý a předá ho operátorovi, jenž situaci řeší dál. Díky spárování aplikace pro vstup do prodejny s bankovní identitou je zákazníka vždy možné dohledat.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio