V karanténním místě v Plzni - Doubravce je izolováno 7 nakažených bezdomovců

19. březen 2021 09:30, aktualizováno

V karanténním místě pro bezdomovce v budově bývalé školy v plzeňské části Doubravka je prvních sedm pozitivně testovaných lidí bez domova. Nakažené koronavirem přivezli strážníci oblečení v ochranných oblecích. V karanténě tam pacienti budou 14 dní.

Dohled v uzamčeném areálu i okolí zajistí státní a nepřetržitě pak městská policie, na chodu zařízení se podílejí neziskové organizace.

V budově je 16 lůžek, a i když by šlo jejich počet zvýšit, tak se s rozšiřováním karanténního místa nepočítá. "Pracujeme na dalších prostorách ve městě," řekl radní města pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD). Ty budou podle něj nutné, pokud se začnou plošně testovat bezdomovci v ulicích a lidé v ubytovnách, což město chce. V záloze by mělo mít asi 100 lůžek. V karanténě jsou lidi, kteří byli pozitivně testovaní v Domově sv. Františka, noclehárně pro bezdomovce, kde byli v izolaci. "Měli jsme gentlemanskou dohodu, že pokud tam budou nejvíce čtyři, tak to zvládnou. Ale vzhledem k tomu, že přibyli další, tak jsme je převezli do budovy ve Školní ulici," uvedl radní. Jde o Čechy, ale v karanténě v domově jsou ještě cizinci, jejichž počet neuvedl.

Čtěte také

Plzeň chce prosadit, aby vláda nařídila povinné testování v ubytovnách. "Videokonferenčně jsme diskutovali s neziskovými organizacemi, policií, zástupci města a kraje, krajskou hygienou i se zástupci neziskovek z Prahy a Bratislavy," řekl radní. Podle něj se bezdomovci s lidmi na ubytovnách prolínají a mohou si nákazu přenášet. Zrzavecký požaduje, aby vláda přijala usnesení o povinném antigenním testování jako u firem, což musí být nařízeno majitelům ubytoven, kteří musí stanovit a garantovat režim. "Budeme v diskusi pokračovat, musí být nastavená součinnost všech složek. Na povinném testování se shodujeme. Má to svoje přednosti, že odhalíme ohniska, a jsme schopni to nějak v čase vyřešit, ale má to i svoje rizika," uvedl Zrzavecký. Podle něj musí být jasné, kdo bude antigenní a hlavně následné PCR testy lidí bez domova a z ubytoven platit. Často jim chybí doklady a nejsou pojištění.

Velkým problémem jsou cizinci. Minulý týden město zjistilo, že soukromou ubytovnu, ve které žijí sociálně slabší občané včetně rodin s dětmi, zasáhla nákaza. "Včera je testovali podruhé a nedopadlo to tak špatně," uvedl Zrzavecký. O podobném případu v jiné ubytovně zatím neví. V Plzni je 400 ubytovacích zařízení. "Podle cizinecké policie je v nich 5300 lůžek," dodal Zrzavecký. Ve městě pracuje 17.500 cizinců, většina žije v bytech. Část lidí bez domova už v minulých dnech testovalo město s neziskovými organizacemi v evakuačním centru v DEPO2015.

autoři: Veronika Krátká , iko | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK
Spustit audio