V Klatovech oslavili výročí školy v dobových kostýmech

1. září 2020 14:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Masarykova ZŠ v Klatovech zahájila školní rok

Učitelé oblečení jako za první republiky a hudba z Osvobozeného divadla. Tak dnes vypadal začátek školního roku v Masarykově základní škole v Klatovech.  

Masarykova základní škola v Klatovech si právě dnes připomněla 95. výročí zahájení výuky. Na děti čekalo před školou stylové uvítání, pedagogové se totiž stylově oblékli ve stylu první republiky. Pan učitel ve fraku a v cylindru nebo paní učitelka v kloboučku a v rukavičkách působili opravdu elegantně. A protože škola nese jméno T. G. Masaryka, převlékl se jeden z učitelů Petr Zahradník právě za něj. „Moc pohodlné to není, jsme rád, že mohu nosit kraťasy a triko,“ komentoval.

Významný den

„Inspirací nám byl rok 1925 a historické filmy, snažili jsme se všichni obléknout tak, abychom připomněli, že tento den je pro školu významný,“ řekla ředitelka školy Emílie Salvetrová. „Šaty jsem našla u maminky ve skříni, klobouk na internetu a korále jsem koupila v galanterii,“ vyprávěla vyučující Zdeňka Voráčová. Na začátek výuky po půlroční pauze je prý zvědavá a doufá, že budou děti co nejvíce chodit do školy a žádná choroba je neskolí.

Škola se začala stavět v roce 1923 a už 1. září 1925 byla slavnostně otevřena. Jedná se o nepřehlédnutelnou budovu s velkými hodinami a černobílými sgrafitovými psaníčky. Do první třídy v roce založení nastoupilo 60 dětí, celkem sem chodilo asi 300 žáků. Dnes přišlo 40 prvňáčků, celkem do školy chodí přes 500 dětí. 

Všechno se musí dohnat

Podle ředitelky Emílie Salvetrové bude tento školní rok poněkud jiný, děti by měly rychle dohnat to, co přes pandemii koronaviru zameškaly. Proto dnes nepřišly do školy jen na jednu vyučovací hodinu, jak bývá 1. září zvykem, ale stráví ve škole celé dopoledne. 
Jiná budou také hygienická pravidla, děti by neměly zbytečně korzovat po chodbách, o přestávce by si měly dojít na záchod a hned se vrátit do třídy. V jídelně si nebudou moci samy nabírat žádné jídlo, vše dostanou od kuchařek na tác. Dostanou také příbory zabalené v ubrousku. Po každém strávníkovi kuchařky umyjí a desinfikují tác a samozřejmostí je desinfekce na ruce doslova na každém kroku.

autoři: Jitka Englová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio