V Klatovské nemocnici se spustil projekt osobní psychologické péče pro zdravotníky

9. duben 2021 19:30, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jednotka intenzivní péče (ilustrační foto)

Dvouměsíční projekt, který organizuje iniciativa Spolu silnější, by měl pomoci zdravotníkům Klatovské nemocnice se zvládáním dlouhodobého stresu, rok trvajícím vyčerpáním, ale i s každodenními těžkými situacemi.

Zdravotníci sami vyslovili zájem ohledně psychologické pomoci. „Vidím na nich, že jsou na dně. Zrovna dnes se mi zhroutila sestra,“ uvítala novou formu pomoci zdravotníkům vrchní sestra ARO–JIP Marie Šafrová. Zdravotníci si nemají s kým popovídat a udržet dobrou náladu na oddělení je již téměř nemožné.

Úmrtí na koronavirus je v nemocnicích mnoho a i přesto, že se sestry setkávaly se smrtí i v minulosti, nyní na odděleních pláčou. „Slibujeme si, že by tato podpora mohla pomoci nejen aktuálně, ale i z hlediska prevence syndromu vyhoření, kterým jsou teď všichni ohroženi,“ uvedla hlavní sestra nemocnice Vladislava Veselá.

Probíhat budou skupinové terapie a tzv. psychoterapeutická pohotovost

Pomoc organizuje iniciativa Spolu silnější generála Petra Pavla, která na ni vyhlásila sbírku. Přímo v Klatovech projekt koordinuje dobrovolnické centrum ADRA. „Rozhodli jsme se pro dvě různé formy. Jednou bude skupinová terapie, aby mohli zdravotníci své zážitky vstřebávat společně, a poté bude takzvaná psychoterapeutická pohotovost, kdy bude v nemocnici vyhrazena místnost, kam bude moci personál ve vyhrazený čas zajít,“ uvedl vedoucí DC ADRA Nikola Novák.

Zdravotníci mají i své další osobní životní role, které s náporem v zaměstnání nejde dlouhodobě zvládat. Do Klatovské nemocnice budou docházet čtyři odborní pracovníci, kteří se budou snažit zdravotníkům pomoci. Sbírka probíhá i nadále a díky ní by se měla psychoterapeutická pomoc pracovníkům dostat i do dalších nemocnic.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio