V Letinech na Plzeňsku skončil předčasně dětský letní tábor. Jeden z jeho účastníků měl totiž pozitivní test na koronavirus

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letní tábor nedaleko Letin na jižním Plzeňsku

Jak může koronavirus ovlivnit život na dětském letním táboře, to ví děti a vedoucí z Letin na jižním Plzeňsku. Kvůli pozitivnímu testu jednoho z účastníků jsou teď všichni v karanténě. Život v táboře ale pokračuje dál a v lese u Letin už začal další táborový turnus.

„Máme tady 60 dětí, které bydlí v chatičkách. Je tu i jeden srub. Vše pravidelně dezinfikujeme podle doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR k pořádání letních táborů. Majitelé střediska nás o pozitivním testu na koronavirus informovali, a také nám sdělili, že po odjezdu všech účastníků předešlého tábora tady byli hasiči, kteří komplet celý tábor vydezinfikovali,“ popsala zástupkyně hlavního táborového vedoucího Adéla Tesařová.

Pověřený šéf krajských hygieniků Michal Bartoš uvedl, že na případ nákazy koronavirem v předešlém prvním turnuse se přišlo prostřednictvím trasování. „Na základě informace od kolegů z jiného kraje jsme indikovali vyšetření, kde se pozitiva skutečně potvrdila. Nicméně to byla pozitivita jediná, protože ať už se to týká personálu nebo účastníků tábora, tak podle výsledků prvního testu nebyla zjištěna pozitiva nikde jinde,“ vysvětlil hygienik s tím, že celkem bylo otestováno 88 dětí a zhruba 15 lidí z obslužného personálu. Všichni jsou teď v karanténě a čekají na další test.

O tom, co se děje za humny, neměla většina obyvatel Letin až do včerejška potuchy

„O případu koronaviru na táboře v Letinech jsem nevěděla, dozvěděla jsem to až z internetu“, řekla místní obyvatelka paní Ivana, kterou informace o nákaze v nedalekém táboře překvapila, stejně jako starostu Letin Jaroslava Vraného zvoleného za Starosty a nezávislé. „Nikdo nekomunikuje a nikdo nám nic neřekne. Jsou tu starší lidi ve stacionáři. Alespoň my v obci a okolí bychom o tom měli vědět,“ uvedl starosta Vraný.

Mezitím si děti z druhého táborového turnusu užívají pobyt v lese a vedoucí se řídí doporučením hygieniků, které vydali pro všechny tábory bez rozdílu. „Je doporučení, aby nikdo do táborů nechodil, ani rodiče na návštěvy. Totéž platí i pro nás, abychom nechodili třeba na koupaliště nebo na hrady a zámky a podobně. Ale je to jen formou doporučení,“ doplnila Adéla Tesařová.

Na současném turnuse jsou všichni zdraví, upozorňuje vedoucí tábora

Podle ní má mediální zájem o události v táboře dopad i na současný táborový život. „Rodiče nám volají s obavou o své děti, které jsou tady. Takže jen je chci všechny ubezpečit, že našeho tábora, který tu v tuto chvíli probíhá, se to netýká. Všichni jsou tu zdraví a nic nám není,“ dodala Adéla Tesařová.

Pokud se nic zásadního nestane, skončí současný tábor zhruba za 10 dní. Účastníky prvního turnusu čeká kolem 22. července druhý test na koronavirus. Když bude negativní, karanténa jim skončí.

Spustit audio
autoři: Martina Klímová , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Související