V Nashvillu hvězdy, u nás byla skupina K.T.O. napůl zakázáná
Když se řekne K.T.O., nemusí to ještě znít jako název kapely, když se ale řekne Kamarádi táborových ohňů, je jasné, že jde o známou českou countryovou skupinu. Jen malý okruh fanoušků však ví, že opakovaně slavila úspěchy ve Spojených státech amerických a to v dobách, kdy vycestovat do svobodného světa nebylo jednoduché.
Skupina Kamarádi táborových ohňů, ve zkratce K.T.O. vznikla v Praze v roce 1963 jako trio, po sedmi letech ji její zakladatelé rozšířili na bicí, baskytaru, dvanáctistrunnou kytaru, mandolinu, banjo, steel-kytaru, foukací harmoniku a pět vokálů. V roce 1976 se K.T.O., stali doprovodnou skupinou Waldemara Matušky a Olgy Blechové a to i přesto, že byli v rámci utahující se normalizace zakázáni pro sdělovací prostředky. Koncerty se sice mohly konat jak doma, tak v zahraničí, ale miliony čtenářů a posluchačů o tom nikdy nedostaly žádnou informaci. Nové písničky se nehrály a na obrazovce se Kamarádi táborových ohňů přestali objevovat.
Když je pozvala americká Country asociace na světový festival do Nashvillu poprvé, povolení dostali až poté, co splnili neuvěřitelnou podmínku, odehrát 100 koncertů v tehdejším Sovětském Svazu. V Tennesee pak byli vybráni jako nejlepší zahraniční kapela, o tom se ale u nás mlčelo.
Kamarádi táborových ohňů se v USA dočkali mnohých ocenění, tou největší byla pozvánka Billa Monroea, otce a zakladatele stylu bluegrass, do Nashvillu, aby se zúčastnili společně s ostatními 20 nejlepšími skupinami současné country koncertu pořádaného k 50. výročí Grand Ole Opry, což je nejdéle bez přestávky běžící rozhlasový pořad ve Spojených státech amerických. Následovně pak byli čtyřikrát pozváni znovu do Nashvillu na Mezinárodní countryový festival a byli jmenováni čestnými členy Country Music Association s diplomem za propagaci country hudby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.