V Němčovicích budují bytový dům a nový hřbitov

3. prosinec 2021 14:43, aktualizováno


Nový bytový dům s malometrážními byty, ale třeba taky nový hřbitov s kapacitou přes 200 míst. Tyto velké stavební projekty dokončují v Němčovicích na Rokycansku.

Zhruba 7 milionů korun si vyžádá stavba nového bytového domu se šesti malometrážními byty v Němčovicích. Obec ho začala budovat před rokem. Primárně bude sloužit pro lidi v bytové nouzi nebo seniory. Podstatně déle ale realizuje také výstavbu zcela nového hřbitova o kapacitě 250 míst, který ve své historii nikdy neměla. Zdejší občané proto museli své příbuzné ukládat do hrobů na hřbitovy do vedlejších obcí nebo třeba až do Plzně.

„Je tady přízemí, první patro a v každém patře je jeden byt, který má rozměr 45 metrů čtverečních, a jedna garsonka o rozloze 33 metrů,“ popsal starosta Němčovic Karel Ferschmann. Podle stavbyvedoucího Pavla Ferschmanna se v novém bytovém domě právě dokončují sádrokartony. „Pak přijdou na řadu omítky a nakonec podlahové krytiny,“ doplnil.

Zástupci obce chtějí byty vybavit běžným sociálním zařízením a kuchyňskou linkou, novým nájemníkům tedy bude stačit nastěhovat drobný nábytek. „Žádostí o přidělení bytů mám řadu, i když jsme malá obec o 200 obyvatelích,“ uvedl starosta. S přidělováním bytů ale počká, až bude vše hotovo.

Hřbitov v obci nikdy nebyl

Zhruba před pěti lety začala obec budovat také nový hřbitov, který do té době v Němčovicích chyběl. „Je tady místo posledního rozloučení, márnice, sklad, sociální zařízení, rozptylová loučka a meditační zahrada, kde budou umístěné lavičky,“ plánoval Karel Ferschmann. „V současné době se doplňuje zemina k obrubníkům, může se dosít tráva a už to bude připravené na rozparcelování na hrobová místa,“ uvedl stavbyvedoucí.

Lidé z obce mají o hrobová místa na novém hřbitově zájem. „Lidé už nás honí, aby byl hřbitov hotový. Třeba já budu jeden z prvních, kdo nechá přesunout rodinný hrob z Plzně,“ řekl starosta. Nový bytový dům i hřbitov budou hotovy do konce roku.

autoři: Karolína Sedláková , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio